Dolar
7.3115
-0.357%
Euro
8.5935
-0.2576%
Altın
2018.25
-0.4596%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.168
-0.4767%
Bitcoin
86576.99
-0.6001%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Türkiye sorusu Clinton'ı şaşırttı

  Türkiye sorusu Clinton'ı şaşırttı

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a, Bingazi saldırısı oturumunda Türkiye ile ilgili ilginç bir soru yöneltildi.
  • 23.01.2013 - 21:34
  Türkiye sorusu Clinton'ı şaşırttı

  Türkiye sorusu Clinton ı şaşırttı #1

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıyla ilgili Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde katıldığı oturumda, bir senatörün Türkiye ile ilgili kendisini ''şaşırtan'' sorusuyla karşılaştı.

  "LİBYA'DAN TÜRKİYE'YE SİLAH GÖNDERİLDİ Mİ" SORUSU

  Oturum sırasında, aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketinin desteklediği, ismi 2016 başkanlık seçimlerinde Cumuriyetçi Parti'nin olası başkan adayları arasında da geçen Kentucky Senatörü Rand Paul, ''ABD, Libya'dan Türkiye'ye herhangi bir silah tedariki, transferi, alım satımı konusunda müdahil oldu mu?'' sorusunu yöneltti.

  TÜRKİYE SORUSU CLINTON'I ŞAŞIRTTI

  Soru karşısında şaşkınlığını gizlemeyen Clinton, vücut dilinden soruyu tuhaf bulduğunu belli ederek, ''Türkiye'ye mi?'' diye sordu ve bu soruyu daha önce hiç kimsenin kendisine sormadığını ifade etti.

  "CIA BİNASINDAKİ SİLAHLAR TÜRKİYE'YE Mİ GİTTİ"

  Senatör Paul da bunun üzerine, ''Bazı haberlerde, Libya'dan gemilerin hareket ettiği ve silah taşıyor olabilecekleri yazılmıştı. Öğrenmek istediğim şu: Bitişikteki ek binada (CIA ek binası), silahların tedariki, alımı, satımı, edinilmesi konularında rolleri var mıydı ve bu silahlardan herhangi biri, Türkiye de dahil diğer ülkelere transfer edildi mi?'' diye sordu.

  CLINTON: "BUNU CIA'YA SORUN"

  Clinton da ''Senatör, bu soruyu ek binayı idare eden kuruluşa sormalısınız'' derken, Paul'ün, ''Yani bilmediğinizi söylüyorsunuz?'' sorusuna da ''Bilmiyorum. Bunun hakkında bir bilgim yok'' ifadesini kullandı.

  Paul'ün atıfta bulunduğu haberler, Fox News ve bazı aşırı sağcı internet sitelerinde yer alan ve kaynağı belirtilmeyen komplo teorilerine dayanıyor. Söz konusu haberlerde, CIA'in Libya'dan, Türkiye üzerinden Suriyeli muhaliflere silah gönderdiği iddia edilmişti.

  Görüş Bildir