Euro
10.2185
0.77%
Dolar
8.7179
0.82%
Altın
489.1
0.22%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
401.694
-3.12%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Türkiye'den Myanmar hükümetine çağrı

  Myanmar Hükümeti'ne olayların durdurulması için gerekli önlemleri alma çağrısında bulunuldu.
  • 26.10.2012 - 03:48
  Türkiye'den Myanmar hükümetine çağrı

  Türkiye den Myanmar hükümetine çağrı #1

  Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'da Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Myanmar Hükümeti'ne olayların durdurulması için gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Myanmar'ın Arakan bölgesinde haziran ayı başında yaşanan olaylardan sonra bu kez geçtiğimiz günlerde yine Rohingya Müslümanlarını hedef alan yeni olayların baş gösterdiği hatırlatılarak, olaylar sonucunda can ve mal kayıplarının meydana gelmiş olmasının büyük üzüntü ve kaygıyla karşılandığı belirtildi.

  Açıklamada, ''Türkiye, olayların sona erdirilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması ve bölgede devam eden gerginlik ışığında benzer olayların tekrarının önlenmesi için gerekli önlemlerin zaman geçirilmeksizin alınması yönünde Myanmar Hükümeti'ne çağrıda bulunmaktadır'' ifadesi yer aldı.

  Rakhine (Arakan) eyaleti yetkilileri, ülkenin batısındaki 4 kentte 21 Ekim Pazar gününden bu yana devam eden çatışmalarda 31'i kadın 56 kişinin öldüğünü, 2 binden fazla evin ateşe verildiğini açıklamıştı.

  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, Türkiye'nin, Myanmar Hükümeti tarafından bölgeye BM dışında ikili düzeyde doğrudan insani yardım yapmasına izin verilen ilk ülke olduğu da belirtilerek, ''Bu bağlamda son olarak, Kurban Bayramı vesilesiyle bölgeye insani yardımda bulunulmakta olup, bu yöndeki çalışmalarımız Myanmar makamlarıyla eş güdüm içinde devam edecektir'' ifadesi yer aldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir