Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.784
0.21%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Türkiye'den Yunanistan'a Ege ve Akdeniz'de arama kurtarma sahası yanıtı

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Atina'nın iddiasının insani mülahazalardan uzak olduğuna dikkat çekildi.
  • AA
  • 18.10.2020 - 15:28
  • Güncelleme : 18.10.2020 - 15:28
  Türkiye'den Yunanistan'a Ege ve Akdeniz'de arama kurtarma sahası yanıtı

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamaya tepki gösterdi.

  Sözcü Aksoy, Atina'nın, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz'deki arama kurtarma sorumluluk sahasını genişletilmesiyle ilgili yaptığı açıklamayı "mesnetsiz" olarak nitelendirdi.

  "YUNANİSTAN'IN İDDİASI HUKUKTAN UZAK"

  Aksoy, yaptığı açıklamada, "Arama-kurtarma alanları egemenlik değil, hizmet sahalarıdır. Bu bakımdan kendi kara sularını kapsamayan, insan hayatının kurtarılmasına ve korunmasına yönelik bu alanı, egemenliğini ihlal olarak gören Yunanistan’ın bu iddiası hukuktan ve insani mülahazalardan uzaktır." ifadelerini kullandı.

  "EMNİYETİ SAĞLAMAK İÇİN GENİŞLETİLDİ"

  Yapılan düzenlemenin Türkiye'nin halihazırda fiilen arama kurtarma hizmetleri verdiği alanlarda bugünün şartlarına göre güncelleme olduğunu belirten Aksoy, "Ülkemizin arama-kurtarma sorumluluk sahası, Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızdaki faaliyetlerimizin emniyetini de sağlamak için genişletilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

  AB gücü sığınmacıların geri itilmesine ortak oldu ViDEO

  "İNSANLIK DIŞI MUAMELE..."

  Aksoy, Türkiye'nin çevre denizlerde yürüttüğü arama kurtarma faaliyetlerinin siyasi değil, insani nedenlerle olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  "Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz’de kıyıdaş iki ülkenin örtüşen arama-kurtarma sorumluluk sahaları hususunda 1979 Hamburg Uluslararası Denizde Arama ve Kurtarma Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca ülkemizin ısrarlı iş birliği ve eş güdüm çağrılarını yanıtsız bırakmaya devam etmektedir.

  Ayrıca, söz konusu sahaların bir egemenlik alanı olduğunu iddia etmek suretiyle Yunanistan insan yaşamının güvenliğini ikinci planda tutmakta beis görmemiş, Ege Denizi’nde zor duruma düşen düzensiz göçmenlere reva gördüğü insanlık dışı muamele ile bu tutumunu gözler önüne sermiştir."

  "ÖNEMLİ BİR ADIM"

  Türkiye'nin bölgede insan yaşamına yönelik tehlike oluşturan her türlü olaya müdahale için operasyonel yetkinliğe sahip tek ülke olduğuna dikkati çeken Aksoy, şunları söyledi:

  "Bu çerçevede, ülkemizin arama kurtarma sorumluluk sahasının genişletilmesi, dünyada deniz ve hava trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Ege ve Doğu Akdeniz’in fiilen de insan yaşamı için daha güvenli hale gelmesi için atılmış önemli bir adımdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir