Euro
10.0552
-0.04%
Dolar
8.5293
0.04%
Altın
480.71
0.04%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
404.070
-0.23%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Türkiye'nin Esad'dan özür dilemesi gerekiyor

  İranlı medyada, Türkiye’ye yönelik eleştiriler devam ediyor.
  • 23.04.2012 - 15:51
  Türkiye'nin Esad'dan özür dilemesi gerekiyor

  Türkiye nin Esad dan özür dilemesi gerekiyor #1

  Press TV kanalında, Türkiye'nin komşularına karşı tehlikeli bir oyun oynadığı ve yanlış hesaplamalar yaptığı iddia edilerek, "Türkiye'nin, İran ve Suriye ile arasındaki durumu değiştirmesi gerekiyor. Türkiye, Esat rejimindeki Suriye ile ilişkilerinde geriye dönmesi ve ayrıca bu rejimden özür dilemesi gerekiyor" yorumu yapıldı.

  TEHLİKELİ BİR OYUN OYNANIYOR

  İran televizyonu Press TV, Beyrut'taki Lübnan Üniversitesi öğretim üyelerinden siyasi analist Prof. Mohsen Saleh ile yapılan mülakatı yayımladı. Türkiye'nin Suriye, Irak ve aynı zamanda İran'a yönelik hareketlerinde Amerika'nın, Batı'nın ve İsrail'in rolünü düşünmek gerektiğini belirten Mohsen Saleh, "Türkler'in, tam da gerçekten özellikle komşularıyla ilişkilerinde sıfır problem politikasını denemeye çalıştığını söylediği zaman komşularına karşı tehlikeli bir oyun oynadığını düşünüyorum" görüşünü ileri sürdü.

  "TÜRKLER YANLIŞ YOLA GİDİYOR"

  Saleh, Türkiye'nin, Suriye ve Irak konusunda çok fazla probleminin olduğunu belirterek, "Türkler yanlış yola gidiyor gibi gözüküyor. Özellikle Suriye'de ve şimdi Irak'ta sorunlar hakkında ne yapacaklarını bilmiyorlar" yorumunu yaptı. Kuzey Irakta'ki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye ziyaretine ilişkin Saleh, Türk tarafında mı Kürt tarafında mı olduğu hakkında bir tür yanlış hesap olduğunu ve Barzani'nin, Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerde büyük bir problem ve zorluklar olduğunu ve aynı zamanda Bağdat'taki merkezi hükümetle Kürtler arasında da çok az problem olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti.

  "TÜRKİYE'NİN ESAD'TAN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKİYOR"

  Erdoğan hükümetinin aynı zamanda, Suriye'den Filistin'e ve aynı zamanda Irak ve İran ile ilişkilerinde yanlış hesaplamalar yaptığını ve bu siyasi hareketlerle hiçbir yere varamayacağını ileri süren Mohsen Saleh, şunları kaydetti: "Türkiye'nin değişeceğini düşünüyorum. Türkiye'nin, İran ve Suriye ile arasındaki durumu değiştirmesi gerek. Türkiye, Esad rejimindeki Suriye ile ilişkilerinde geriye dönmesi ve ayrıca bu rejimden özür dilemesi gerekiyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir