Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5159
-0.12%
Dolar
16.8075
-0.11%
Altın
977.2
-0.06%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.210
3.22%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Türkiye'nin özür ısrarı ilişkileri bozuyor

  Türkiye'nin özür ısrarı ilişkileri bozuyor

  İsrail Başbakan Yardımcısı: Türkiye'nin özür ısrarı ilişkileri donduruyor
  • 14.02.2012 - 23:12

  Türkiye nin özür ısrarı ilişkileri bozuyor #1

  İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, BM'deki görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şalom, Türkiye ile ilişkilerin düzelmemesini Mavi Marmara ile ilgili özür beklentisinin devam etmesine bağladı.

  İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, Mavi Marmara saldırısı için özür talebi devam ettiği için Türkiye'yle ilişkilerin normale dönmediğini söyledi.

  "TÜRKİYE'DE İSRAİL'E KARŞI TUTUM DEĞİŞTİ"

  İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bölge istikrarı için önemli olduğunu dile getiren Şalom, Türkiye'de İsrail'e karşı tutumun değiştiğini ifade etti.

  Şalom, BM Genel Merkezinde Genel Sekreter Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorulara yanıt verdi.

  Silvan Şalom, İsrail'in, ''Mavi Marmara'' gemisine saldırısından sonra Türkiye ile ilişkilerin normale dönmesi için girişimde bulunup bulunmayacağını sorması üzerine, şöyle konuştu:

  "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER ÇOK İYİYDİ"

  ''Türkiye, bölgemizin çok önemli bir ülkesi. Türkiye ile 1951 yılından bu yana diplomatik ilişkilerimiz var. Türkiye, İsrail devletiyle diplomatik ilişki kuran ilk Müslüman ülkedir. İki ülke arasında çok uzun yıllar boyunca çok iyi ilişkilerimiz oldu. İsrail Dışişleri Bakanlığı yaptığım dönemde diğer ülkelerin dışişleri bakanları arasında en çok, şimdi cumhurbaşkanı olan, dönemin dışişleri bakanı Sayın Abdullah Gül ile görüştüğümü biliyorum."

  TANGO ÖRNEĞİ

  Türkiye'de İsrail'e karşı tutumun değiştiğini kaydeden Şalom, şöyle devam etti: "Bana iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesi için ne yapılması gerektiğini sorarsanız, size çok bilinen bir Amerikan deyişiyle yanıt veririm; 'Tango yapmak için iki kişiye ihtiyaç vardır'. Elbette Türklerin şunu anlamaya, doğru harekete geçmelerine ihtiyacımız var, o da iki ülke arasındaki iyi ilişkiler, hem bizim halklarımız hem de bölgenin istikrarı için önemlidir.''

  ÖZÜR ISRARI YÜZÜNDEN..

  Bir gazetecinin ''Ama Türkiye özür bekliyor'' sözü üzerine Şalom, ''Birden fazla kez söyledik, biz Türkiye ile iyi ilişkiler olsun istiyoruz... Türkiye talebinde ısrar ederken bu konuda ilerleme yolu bulamıyoruz'' ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir