Petrol
111.38
-0.09%
Euro
17.5057
0.15%
Dolar
16.7476
-0.04%
Altın
974.27
-0.18%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.770
-0.11%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Alman siyasetçiden Türkiye'yi destekleyen İngiliz bakana tepki

  Manfred Weber, Johnson'ın, Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin katılmasına izin verilmesi çağrısını "küstah ve kışkırtıcı" bulduğunu söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 22.11.2016 - 16:43
  Alman siyasetçiden Türkiye'yi destekleyen İngiliz bakana tepki

  gdsfd

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in destekçilerinden olan Avrupa Parlamentosu'nun merkez sağ lideri Manfred Weber, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile ilgili “Bu Johnson’ın bize ne yapmamız gerektiğini söylediği küstah bir provokasyondur” dedi.

  Weber, İngiltere’nin AB’den ayrılması için yürütülen ve Johnson’ın da katıldığı kampanyada dağıtılan broşürlerde, Türkiye’nin AB’ye girmesi ihtimaliyle insanlarda göç korkusu yaratıldığını hatırlattı.

  "ARTIK SAYGI DUYMUYORUM"

  Strasbourg’da bir basın toplantısında konuşan Weber, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının çıkmasından birkaç hafta sonra Johnson’ın Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a verdiği, Ankara’nın AB’ye girme çabalarını destekleme sözünü hatırlattı. “Bu inanılmaz bir şey; bunları ondan duymak bir tahriktir ve küstahlıktır. (Johnson’un) bu konuda yaptıklarına artık saygı duyamıyorum” dedi.

  ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN DURDURULMASINI İSTİYOR

  Weber’in Avrupa Parlamentosu’nda üyesi olduğu Bavyera Hıristiyan Demokrat Partisi, Avrupa Halk Partisi adlı grup içinde yer alıyor ve Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkıyor. Öte yandan Avrupa Parlamentosu bugün Türkiye ile ilişkilerin geleceğini tartışacak. Avrupalı parlamenterler, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir