Euro
15.2633
-0.16%
Dolar
13.6112
0.16%
Altın
794.3180
-0.04%
Borsa
1958
0.35%
Bitcoin
503.863
-2.55%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Türkler Turan Kurultayı'nda toplandı

  Macaristan'da gerçekleştirilen kurultaya, 250 bin Türk katıldı.
  • 26.08.2012 - 13:23
  Türkler Turan Kurultayı'nda toplandı

  Türkler Turan Kurultayı nda toplandı #1

  Macaristan'da düzenlenen Turan Kurultayı'na Türkiye dahil 21 ülke katıldı. 250 binden fazla kişinin katıldığı etkinlikte, kıyafetlerle, oyunlarla tarih yeniden canlandı. Kurultayın amacı, eski Macar ve Hun Türk kavimlerinin kaynaşması...

  Eski Macar ve Hun Türk kavimlerini birbirlerine yakınlaştırmak amacıyla 2007'den bu yana düzenlenen Turan Kurultayı'nın bu yılki ayağı birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  RESMİYET KAZANDI

  İlki Kazakistan'da yapılan daha sonra 2008'den itibaren Macaristan'da düzenlenmeye başlanan etkinliğe, Türkiye dahil 21 ülkeden gelen misafirler katıldı. Macaristan'ın Bugac kentinde 10-12 Ağustos'ta düzenlenen kurultay, bu yıl ilk kez olarak da resmiyet kazandı. Açılışı Macaristan Parlamentosu Başkan Vekili Sandor Lezsak yaptı.

  Etkinlik öncesinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban da kurultayı düzenleyen Macar Turan Vakfı'na 251 bin euroluk yardımda bulundu. 250 binden fazla ziyaretçinin katıldığı etkinlikte kardeş halklar, kurulan panayır alanında otantik dans ve müzik gösterileri sundu.

  EN BÜYÜK DAVULLA UYANIŞ

  Göçebe savaş oyunları, atlı gösteriler, tazı-şahin yarışları, okçuluk gibi gelenekler yeniden canlandırıldı. Demir zırh, deri kıyafetler ve kürk kalpaklar giyen katılımcılar izleyenleri adeta zamanda yolculuğa çıkardı. Orta Asya Türk kökenli 200 otağ kuruldu. 350 süvari de savaş sanatlarını sergileyerek Türk kavimlerinin geleneksel özelliklerini tanıttı.

  EN UZAĞA OK ATMA REKORU

  Başkent Budapeşte'nin 170 kilometre güneydoğusundaki bölgeye gelen bazı gruplar ise "Yurt" kurup kurultayı yakından takip edebilme şansı yakaladı. Kurultayda her sabah katılımcıları gün ağarırken uyandıran davul, dünyanın en büyük şaman davulu olma özelliğine sahip. Çapı 188 santimetre olan davulun çerçevesi için Sibirya kavak ağacı, derisi için de bir bütün sığır derisi kullanıldı. Kurultay sırasında düzenlenen okçuluk yarışmalarında 1226'da Doğu Tacikistan'da Cengiz Kağan'ın bir zaferi onuruna düzenlenmiş yarışmada Esunkhei adında bir okçu tarafından kırılan en uzağa atma rekoru ise sembolik de olsa (502.5 metre) kırıldı. Macar okçu 603 metrelik uzaklığı vurarak rekorun yeni sahibi oldu.

  Kurultay hakkında görüşlerine başvurduğumuz Macar Turan Vakfı yetkilileri ise amaçlarının soydaşları ile birleşmeyi gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Turan Vakfı Medya Başkanı Szakacs da "Bu boy toplantısında eski atalarımızı anıyoruz. Kurultay, Macarların binlerce yıllık geleneksel efsaneleri, mitolojisi ve kendi millî şuuruna uyan gerçek Macar tarihini gösteriyor. Macar, Hun ve Türk şuuruna sahip olan halkların kaynaşmasını sağlıyoruz. Macar milletinin isteği ile hak iddiasından ortaya çıktığından dolayı Turan Kurultayı Macarların en büyük bayramı oldu" diye konuştu.

  TURAN KURULTAYI NASIL DOĞDU?

  Kurultay 2008'den beri her iki yılda bir düzenlenmeye başlandı. Gelinen noktada ise dünyanın en büyük gelenek yaşatıcı kutlaması olarak kabul ediliyor. Kurultayın ilk filizleri 2006'da, Macar Antropolog Andras Zsolt Biro tarafından atıldı. Biro, Kazakistan'dayken genetik örnekler toplayarak analiz edip Kazakistan sınırları içinde varlığını devam ettiren Madjar kabilesi ve Karpat Havzası Macarları arasında genetik bağ olduğunu kanıtlayınca kurultay etkinlikleri doğdu.

  MACARLAR ORTA ASYALI TÜRK NÜFUSLARIYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR

  Macar Turan Vakfı yetkilileri, "Artık birçok araştırmacı, Macarların antropolojik niteliklerinin ve kültürlerinin de daha çok İran ve İskit geleneklerini yaşatan Orta Asyalı 'Türk' nüfuslarıyla benzerlik gösterdiğini kabul etmektedir" diyor. Turan Kurultayı'na katılan milletler ile boylar ise şöyle: Azeri, Avar (Dağıstan), Başkurt, Bulgar, Buriat, Japon, Karakalpak, Kazak, Kazakistan Madyar boyu, Kırgız, Moğol, Özbek, Özbekistan Madyar boyu, Tatar, Türkiye Türkleri, Türkmen, Uygur, Yakut (Saha), Macar.


  Görüş Bildir