Petrol
113.46
-0.62%
Euro
17.574
0.08%
Dolar
16.3975
0.30%
Altın
980.23
0.79%
Borsa
2454
0.00%
Bitcoin
477.120
-0.42%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Türkmenler kendi mezarlarını kazmaya başladı

  IŞİD'nin kuşattığı; elektrik, su, gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşayan Amirli kasabası için büyük operasyon başladı. Türkmenler, operasyonun başarısız olması durumunda mezarlarını kazıyor.
  • 31.08.2014 - 09:59
  Türkmenler kendi mezarlarını kazmaya başladı

  Türkmenler kendi mezarlarını kazmaya başladı #1

  Irak Şam İslam Devleti'nin kuşattığı ve elektrik, su, gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşayan Amirli kasabası için büyük operasyon başladı. Cumartesi günü başlayan operasyona Irak ordusu, Şii milisler ve peşmerge birlikleri katılıyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Bağdat’ın isteği üzerine Amirli’ye insani yardım gönderdiklerini açıkladı. ABD’nin yanı sıra Avustralya, Fransa ve İngiltere uçakları da yardım görevinde yer aldı. Ayrıca Pentagon, ABD Başkanı Barack Obama’nın izniyle IŞİD’in Amirli halkına saldırmasını önlemek için sınırlı askeri operasyon da düzenlediklerini belirtti. Yapılan üç hava saldırısında IŞİD'e ait üç Humvee tipi cip, bir silahlı araç, bir kontrol noktası ve bir tank yok edildi. Kısa bir süre önce açıklama yapan Birleşmiş Milletler, kent sakinlerinin yaşadığı koşulların ciddi ölçüde kaygı verici olduğunu belirtmişti. Al Jazeera’ye konuşan Türkmenler ise söz konusu operasyonun başarısız olma ihtimaline karşı kendileri ve aileleri için mezar kazmaya başladıklarını söylemişti.

  ABD'DEN IŞİD'E 118 SALDIRI

  ABD ordusu, Musul Barajı yakınlarındaki IŞİD hedeflerine 5 yeni hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı. Savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda IŞİD'e ait bir silahlı araç, bir muharebe mevzisi ve silahların yok edildiği, bir binaya da büyük çapta hasar verildiği belirtildi. Son saldırılarla beraber ABD ordusunun Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlediği hava saldırısı sayısı 118 oldu.

  KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN ÇAĞRI

  Diğer yandan Cumartesi günü Cidde’de toplanan Bahreyn, Kuveyt, Oman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları, “İslam’a karşı olan terörist ideoloji”ye karşı savaşmaya hazır olduklarını belirtti. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, “IŞİD’e karşı eylemde bulunulmazsa, bir ay içinde Avrupa’ya, sonraki ay da ABD’ye erişeceklerdir. Liderleri bu uyarımı ciddiye almaya çağırıyorum” dedi.

  KENDİ MEZARLARINI KAZMAYA BAŞLADILAR

  Al Jazeera’ye konuşan Türkmenler, söz konusu operasyonun başarısız olma ihtimaline karşı kendileri ve aileleri için mezar kazmaya başladıklarını söyledi. Birleşmiş Milletler kısa bir süre önce, kent sakinlerinin yaşadığı koşulların ciddi ölçüde kaygı verici olduğunu açıklamıştı. IŞİD'in kuşattığı kasabada elektrik ve su sıkıntısı yaşanırken, gıda ve tıbbi malzemelere ulaşmada da büyük zorluk çekiliyor. ABD’de yayın yapan New York Times gazetesi, Başkan Barack Obama’nın Amerli çevresindeki IŞİD güçlerine karşı bir hava saldırısı için yetki vermeye hazırlandığını yazmıştı. İki aydan uzun süredir IŞİD kuşatması altında olan kasabada 12 bin Türkmen yaşıyor. Amirli'ye 1 kilometre mesafedeki 30'dan fazla köy IŞİD kontrolünde bulunuyor.

  Irak Şam İslam Devleti son dönemde Suriye ve özellikle Irak’taki ilerleyişiyle her iki ülkede de geniş bir alanı kontrol etmeye başladı. Irak’taki kaos ortamı IŞİD’in peşmerge kontrolündeki Sincar, Mahmur ve Musul Barajı çevresini ele geçirmesinin ardından iyice tırmanmıştı. Peşmerge kuvvetleri Mahmur’u ve Musul Barajı’nı IŞİD’den geri aldı. Yüzlerce Ezidi'nin öldürüldüğü ve binlercesinin kaçmaya zorlandığı Sincar bölgesi ise IŞİD’in elinde. ABD ordusu, IŞİD’e karşı savaşan peşmerge kuvvetlerine hava operasyonlarıyla destek veriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir