Fransa'daki kaza sonrası ucuz hava yolları yine gündemde

chelsea.jpg

The Daily Telegraph'ın haberine göre, 2002’de kurulan Germanwings hava yolu şirketi 40 euro civarı bilet fiyatlarıyla Avrupa’da taşımacılık yapan pek çok düşük maliyetli hava yolu şirketinden birisi. 2009’da sektör devi Lufthansa tarafından satın alındı.

ŞİRKETİN İLK KAZASI

Airbus A320 ve Boeing 737 tipi 78 uçağıyla Avrupa’nın 130 noktasına hizmet veriyor. Kendisine en yakın ölçekteki Pegasus, Vueling ve Norwegian gibi şirketler arasında piyasada yüzde beşlik bir dilime sahip olan şirket, geçen yıl Dünya Havayolları Ödülleri’nde Avrupa üçüncüsü ödülünü aldı. Şimdiye dek hiçbir kaza yaşamayan şirket, yalnızca 2010’da küçük bir kaza atlattı. Kabindeki havanın gazla dolmasıyla kısa süreliğine bilincini yitiren pilotlar, uçağı Köln'e indirmeyi başardı.

GÜZERGAH EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Uluslararası Hava Taşımacılığı Kurumu verilerine göre, bir uçuşun güvenliğindeki en önemli faktör güzergâhı. Afrika üzerinde uçan uçaklar, 2009-2013 arası milyonda 6,83 kaza oranıyla başta geliyor. Buna karşın Avrupa’da aynı tarihlerde bu oran 0,24, Kuzey Amerika’da 0,2 oldu. Eski Sovyet ülkelerinde ise oran 2,74.

ORTAK KURALLARA TABİLER

Düşük bütçeli hava yolu şirketleri de, Avrupa Sivil Havacılık Güvenliği Kurumu tarafından belirlenen sektör devleriyle aynı kurallara tabi. Bu kurallar pilotların eğitim sürelerini, çalışma saatlerini ve uçakların bakım prosedürlerini kapsıyor. Küçük şirketler sektöre yeni girdikleri için genellikle filoları da yeni model uçaklardan oluşuyor. Gazeteye konuşan sektör uzmanları, son model uçaklara sahip olan ve sektör devleriyle aynı kurallara tabi şirketlerin güvenliğinin daha az görülmesine bir neden olmadığını söylüyor.

KAZALARI GÖZE BATIYOR

Uzmanlara göre düşük maliyetli şirketlerin bu tür kazalarda daha fazla itibar kaybetmelerinin sebebi, küçük ölçekleri ve uçuş sayılarının daha az olması nedeniyle kazaların göze batması.

ABD’de konfor standartlarını düşürerek düşük maliyetli hava taşımacılığı trendini başlatan Sothwest Havayolları şirketi 40 yıldır hiç kaza yapmadı. Aynı şekilde Avrupa’daki muadilleri Ryanair ve EasyJet’de de hiç kaza yaşanmadı.