Euro
10.1194
0.1%
Dolar
8.3166
0.06%
Altın
500.1
0.23%
Borsa
1.454
0%
Bitcoin
379.089
3.51%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Ukrayna'da 1 günlük ulusal yas ilan edildi

  Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol'da 30 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından ülkede 1 günlük ulusal yas ilan edildi.
  • 25.01.2015 - 12:54
  Ukrayna'da 1 günlük ulusal yas ilan edildi

  ukrayna

  Ülkenin güneyindeki Mariupol kentinin Vostoçnoe semtine ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 30 kişi ölmüş, 103 kişi yaralanmıştı.

  Mariupol'daki saldırı nedeniyle Suudi Arabistan'daki temaslarını erken tamamlayarak ülkeye dönen Devlet Başkanı Petro Poroşenko, imzaladığı kararnameyle ulusal yas ilan etti.

  EĞLENCE PROGRAMLARI KALDIRILDI

  Yas dolayısıyla ulusal radyo ve televizyon kanallarında eğlence programları kaldırıldı. Devlet kurumlarındaki bayrakların yarıya indirilmesi ve ölenlerin anısına ülke genelinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması kararlaştırıldı. Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda, Mariupol'da ölenlerin anısına “Barış Yürüyüşü” düzenlenecek.

  BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

  Poroşenko, yayımladığı mesajında, ölenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileyerek Mariupol'da onlarca kişinin ölümüne, 100'den fazlasının yaralanmasına neden olan bu saldırıların hem terör hem de cinayet olduğunu belirtti. Volnovaha'daki otobüse, Donetsk'teki otobüs durağına düzenlenen saldırıları hatırlatan Poroşenko, ayrılıkçıların halka yönelik kanlı eylemlerini sürdürdüğünü kaydetti.

  TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLMELİ

  Ukrayna'yı destekleyen uluslararası koalisyonun, teröristlerin bu saldırılarına karşı tepkisini kararlı bir şekilde ortaya koyması, onları destekleyenlere yönelik baskılarını artırması gerektiğini ifade eden Poroşenko, sözde “Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin” terör örgütü ilan edilmesi gerektiğini yineledi.

  Poroşenko, mesajında, Suudi Arabistan'daki temasları sırasında görüştüğü gelişmiş ülkelerin yöneticileriyle doğudaki sorunun çözümü için Cenevre formatı olarak bilinen ABD, Avrupa Birliği, Ukrayna ve Rusya'nın katılımıyla görüşmelerin yapılması gerektiği konusunda mutabakat sağlandığını aktardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir