Petrol
84.1
-1.09%
Euro
17.7927
-0.29%
Dolar
18.46
0.25%
Altın
971.83
-0.14%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
354.948
0.32%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Ukrayna'da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı

  Ukraynalı taşıyıcı annelerden dünyaya gelen onlarca bebek, koronavirüs salgını nedeniyle yurt dışındaki ebeveynlerine ulaştırılamayınca toplu halde Kiev'deki bir otele yerleştirildi.
  • DHA
  • 14.05.2020 - 12:56
  Ukrayna'da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı

  Ukrayna’nın başkenti Kiev’de özel bir klinik, taşıyıcı annelerden dünyaya gelen ve ülke sınırları kapalı olduğu için yurt dışındaki ailelerinin teslim alamadığı 46 bebeği, toplu halde bir otele yerleştirdi.

  Bebeklerin ailelerinin ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya’da olduğu belirtildi.

  BEBEKLERE İYİ BAKILIYOR

  Elde kalan bebekler, ailelerini bir otelde bekliyor. Otel yetkilileri, bebeklerin pedagogların gözeteminde tutulduğunu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti. Bebeklerle yakından ilgilenen klinik doktorları, onları her gün görüntülü aramayla aileleriyle görüştürdüklerini söyledi.

  Ukrayna da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı #1

  GÜNÜBİRLİK BİLGİ ALIYORLAR

  Klinik görevlilerinin, bebeklerin bakımıyla yakından ilgilendikleri, mamalarını, banyoları ve hatta masajlarını bile yaptıkları ifade edildi. Bebeklerini bekleyen aileler de bakımlarla ilgili günübirlik bilgi alıyor ve gelişmelerini izliyor.

  “UKRAYNA DONÖR ÜLKE HALİNE GELİYOR”

  Ukrayna Parlamentosu’nun İnsan Haklarından Sorumlu Yetkilisi Ludmila Denisova ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görüntülere tepki göstererek, “Bu kliniğin sistematik olarak taşıyıcı annelik hizmetleri verdiği ve taşıyıcı annelik teknolojilerinin ‘üstün kaliteli mal’ gibi yansıtılarak reklamının yapıldığı görülüyor. Bu durum, devletin çocuk haklarını korumaya yönelik gerekli tüm önlemleri almadığını gösteriyor. Ukrayna, yabancılar için çocuk doğurmada kontrolsüz şekilde donör ülke haline geliyor.” dedi.

  Ukrayna da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı #2

  YENİ DOĞAN BEBEKLER KONTROLSÜZ YURT DIŞINA ÇIKARILIYOR

  Ukrayna’da taşıyıcı annelikle ilgili düzenleyici tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen yetkili, “Yabancı ülke vatandaşlarına bu tür hizmetlerin sağlanması, her şeyden önce çocuk haklarının ihlaline ve Ukrayna'nın kendi vatandaşlarının haklarını koruyamamasına yol açabilir. Yasal düzenlemeler yapılarak, taşıyıcı annelik yöntemiyle üreme teknolojilerinin kullanımına, yalnızca Ukrayna vatandaşları için izin verilmesi gerekiyor.” ifadelerinde bulundu.

  Ukraynalı güvenlik güçlerine, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine seslenen Denisova, yeni doğan bebeklerin kontrolsüz olarak yurt dışına çıkarılmasının önüne geçilmesi çağrısı yaptı.

  Ukrayna da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı #3

  Ukrayna da bebekler koronavirüs sebebiyle elde kaldı #4


  Görüş Bildir