Petrol
94.94
-3.27%
Euro
18.2492
-0.82%
Dolar
17.9618
0.17%
Altın
1.027
-1.13%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.394
-0.42%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Ukrayna'da gerilim yeniden tırmanıyor

  Yürüyüş yapan Ukraynalılara Rusya yanlısı bir grup saldırdı. Çıkan çatışmada aralarında gazetecilerin de bulunduğu en az 5 kişi yaralandı.
  • 28.04.2014 - 23:23
  Ukrayna'da gerilim yeniden tırmanıyor

  Ukrayna da gerilim yeniden tırmanıyor #1

  Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'in merkezi noktalarından birinde Ukrayna'daki ayrılıkçı hareket karşıtı gösteri düzenlendi. Barışçıl başlayan gösteride Ukrayna'nın bölünmesine karşı çıkanlar, ünlü atlet Sergey Bubka'nın adının verildiği spor kompleksinin önünde toplandı.

  UKRAYNA VE RUSYA YANLILARI KAVGA ETTİ

  Göstericiler buradan başlayarak kentin ana caddesi üzerinden Rusya yanlılarının ay başından bu yana işgal altında tuttuğu yönetim binasının tersi istikamete doğru meşaleler yakarak yürüyüşe geçti. Ukrayna bayrakları taşıyan ve "Donetsk Ukrayna'ya aittir" şeklinde sloganlar atan yürüyüşçülerin içinde maskeli kişiler dikkati çekti. Cadde trafiğe kapanırken, çok sayıda polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

  Yürüyüş devam ederken, işgal altındaki yönetim binasından en az 100 Rusya yanlısı üniformalı, maskeli ve eli sopalı kişi göstericilerin yoluna çıktı. Kısa süre sonra başlayan karışıklıkta çok sayıda kişi başlarından aldıkları sopa darbeleriyle yaraladı.

  Önce Ukrayna ve Rusya yanlıları arasında konuşlanan polis, olay çıkınca ses ve sis bombaları kullandı. Ancak polisin bunun dışında iki tarafı ayırmak için herhangi bir önlem almaması dikkati çekti.

  Olaylarda, aralarında gazetecilerin de bulunduğu en az 5 kişi yaralandı. Olay yerindeki sağlık görevlileri yaralılara müdahale etti.

  Karışıklık sırasında kalabalık ara sokaklara dağıldı. Ana cadde üzerinde maskeli ve eli sopalı kişiler dolaşırken, güvenlik güçlerinin hiç kimseyi gözaltına almadığı görüldü.

  Ukrayna'nın doğusunda bir süredir devam eden Rusya yanlısı ayrılıkçı hareket bölgede gerilime neden oluyor. Nisan ayı başından bu yana ülkenin doğusundaki çok sayıda kent ve ilçede kamu binaları Rusya yanlısı silahlı kişilerce işgal altında tutuluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir