Petrol
114.28
0.40%
Euro
17.4711
-0.47%
Dolar
16.609
-0.44%
Altın
971.61
-0.46%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.421
-1.85%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Ukrayna’da ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçti

  Ukrayna Devlet Başkanı, çatışmaların sürdüğü ülkesinde ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçirildiğini söyledi.
  • 12.12.2014 - 10:47
  Ukrayna’da ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçti

  Ukrayna’da ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçti #1

  Resmi bir ziyaret için Avustralya’da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Sydney Lowy Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, "İyi haberlerim var. Bugün son 7 ay boyunca ilk kez böyle bir 24 saat geçirdik. Benim için ne kadar önemli olduğuna inanmazsınız. Bir Ukrayna askerinin ölmediği ya da yaralanmadığı ilk gece. Sivilleri kaybetmediğimiz ve kimsenin yaralanmadığı ilk gün" dedi.

  "SÜRECİN DEVAMI İÇİN DUA EDİYORUM"

  Eylül ayında imzalanan ancak birçok kez ihlal edilen ateşkes anlaşmasını canlandırmak için çağrıda bulunan Petro Poroşenko, zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi. Poroşenko, "Bu sadece 24 saat, her şey henüz çok hassas. Bu sürecin devamı için dua ediyorum" diye konuştu.

  "DEMOKRASİ SAVAŞI"

  Poroşenko, Rusya'yı "özgürlüğü seçtikleri için kendilerini cezalandırmakla" suçladı ve "Bu sadece bağımsızlık için yaptığımız bir savaş değil. Bu savaş demokrasi için, küresel demokrasi için ve güvenlik için" ifadesini kullandı.

  Ukrayna'nın doğusunda aylardır süren Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketi bastırmak üzere Ukrayna ordusu operasyon başlatmış, çatışmalarda bugüne kadar 4 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerine terk etmek zorunda kalmıştı. Eylül ayında Belarus'un başkenti Minsk'te imzalanan ateşkese rağmen çatışmalar devam ediyordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir