Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.060
-1.13%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Ukrayna’da ‘komünist parti’ dönemi kapandı

  Ukrayna Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yüksek İdare Mahkemesi’nin UKP’nin kapatılmasına ilişkin kararı onayladığını bildirildi.
  • CHA
  • 26.01.2016 - 16:29
  Ukrayna’da ‘komünist parti’ dönemi kapandı

  Ukrayna’da ‘komünist parti’ dönemi kapandı #1

  Ukrayna’da bir zamanlar ülke siyasetine damga vuran ve parlamentodaki az ama koalisyon hükümetleri için kritik önem taşıyan Ukrayna Komünist Partisi (UKP) dönemi tamamen sona erdi.

  KARAR ONANDI

  UKP kapatılmalarına ilişkin kararı, Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşımıştı. Yüksek İdare Mahkemesi, UKP’nin faaliyetlerinin feshedilmesine ilişkin davanın yeniden görüşülmesine ve araştırılmasına gerek görmeden, Kiev Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı onadı.

  UKP’nin kapatılmasına gerekçe olarak ise, geçtiğimiz yıl Nisan ayında Ukrayna Parlamentosu’nun, komünizm ve Nazi propagandası yapılmasını, bu rejimlere ait sembollerin kullanılmasını tamamen yasaklanması gösterildi.

  Mahkemeden gerekçeli karara ilişkin yapılan açıklamada: “Halihazırdaki Ukrayna hukukunda Ukrayna Komünist Partisi’nin; ismi, sembolleri ve faaliyetleri kanunlara aykırı. Temyize dahi tabi değildir.” denildi.

  MAHKEMEYE BAŞVURU YAPILMIŞTI

  Ukrayna Adalet Bakanlığı ve Ukrayna Devlet Kayıt Kurumu, 8 Temmuz 2014’te UKP’nin kapatılması ve ülke genelinde faaliyetlerinin durdurulması için Kiev Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu.

  KPU, mahkemede; insan hak ve özgürlüklerini kısıtlamak, anayasal düzeni zorla değiştirmeye yönelik eylemleri gerçekleştirmek, Ukrayna toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal, savaş propagandası, şiddet, etnik nefret ve bölücülük ile suçlanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir