Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
385.146
-9.47%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Ukrayna'daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE

  Ukrayna'daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE

  Ukrayna'da tansiyon düşmüyor, ülkenin doğusundaki birçok kentte silahlı Rusya yanlılarının hükümet binalarındaki işgali sürüyor, hükümet operasyon başlattı.
  • 14.04.2014 - 12:55

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #1

  Kiev yönetimi, ülkenin doğusunda devlet kurumlarını ele geçiren Rusya yanlılarına karşı operasyon başlattı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı askeri birlikleri, Slavyansk kentine gönderdi. Çatışmalar ülkenin doğusunu kapladı. Rusya sınıra 40 bin asker yığdı.

  Ukrayna'daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #2

  RUSYA'YA KATILMAK İÇİN SİLAHA SARILDILAR

  Geçen haftadan bu yana Ukrayna'nın doğusunda hükümet binalarıyla devlet kurumlarını ele geçiren silahlı Rusya yanlıları, özerklik referandumu yapılmasını ve Rusya'ya katılmayı istiyor. Kırım'ın Rusya'ya katılmasının ardından, Ukrayna'nın doğusundaki 3 kentte Rusya yanlısı gruplar hükümet binalarını işgal ederek, referandum talebinde bulunmuştu.

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #3

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #4

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #5

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #6

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #7

  RUSYA SINIRA ASKER YIĞDI

  Öte yandan Rusya, Ukrayna ile sınır bölgesine 40-50 bin asker konuşlandırdı.

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #8

  İLK CAN KAYBI

  Öte yandan, Ukrayna yönetiminden "terörle mücadele operasyonu" sırasında ilk can kaybı açıklaması yapıldı. Operasyon sırasında kasaba girişindeki iki kontrol noktasının Rusya yanlısı silahlı çetelerden temizlendiğini açıklayan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, “İki taraftan da can kaybı var. Bizden 5 güvenlik görevlisi yaralanırken bir arkadaşımız da hayatını kaybetti. Karşı taraftan imha ettiğimiz terörist sayısının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Ancak geri çekilen teröristler ölenleri de beraberinde götürdükleri için tam sayı veremiyorum” şeklinde konuştu.

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #9

  Ukrayna daki gerilim yerini çatışmalara bıraktı İZLE #10

  NATO'DAN AÇIKLAMA

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna'nın doğusunda gerilimin daha da tırmanmasından son derece endişeli olduğunu ifade etti. Rasmussen, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kırım'ın "yasa dışı ve gayrimeşru şekilde ele geçirilişinde" Rus birliklerince giyilen türden rütbe işaretlerinin olmadığı üniformalar giyen, özel Rus silahlarıyla donanmış insanların yeniden ortaya çıkmasının vahim bir gelişme olduğunu belirtti.

  UKRAYNA'NIN GELECEĞİ KONUŞULACAK

  İsviçre'nin Cenevre kentinde Ukrayna, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nin katılımıyla yapılacak görüşmeler Perşembe günü başlayacak. Buradan Ukrayna'nın geleceğine dair önemli kararlar çıkacağı konuşuluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir