Euro
15.1187
-0.17%
Dolar
13.3634
-0.10%
Altın
790.3200
0.04%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
554.511
-2.73%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Ukrayna'daki parlamento seçimleri sonuçlandı

  Ukrayna'da parlamento seçimlerinin resmi sonuçları açıklandı.
  • 12.11.2012 - 21:15
  Ukrayna'daki parlamento seçimleri sonuçlandı

  Ukrayna daki parlamento seçimleri sonuçlandı #1

  Ukrayna Merkez Seçim Kurulu, 28 ekimde düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından kesinleşen sonuçları açıkladı.

  İktidardaki Bölgeler Partisi yüzde 30'luk oy oranıyla seçimlerden birinci parti olarak çıktı.

  Tutuklu bulunan eski başbakan Yuliya Timoşenko'nun Vatan Partisinin de aralarında buluduğu Birleşik Muhalefet Koalisyonu ise yüzde 25,54'luk oranla seçimleri ikinci sırada tamamladı.

  Ünlü boksör Vitaliy Kliçko'nun Reform İçin Ukrayna Demokratik Platformu (UDAR) yüzde 13,96'yla üçüncü, Komünist parti ise yüzde 13,18'lik oy oranıyla dördüncü olarak parlamentoya girdi.

  Parlamento'ya girmeye hak kazanan son parti ise yüzde 10,44'luk oranla aşırı sağcı milliyetçi Özgürlük Partisi oldu.

  Seçim sonuçlarına göre hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı.

  SANDALYE DAĞILIMI

  450 milletvekilinden oluşan Ukrayna parlamentosunda 225 milletvekili parti listelerinden, 225 milletvekili ise tek koltuklu seçim bölgelerinden seçiliyor.

  Tek koltuklu seçim bölgelerinde partiler kendi adaylarını gösterebiliyor ancak sadece bir aday parlamentoya girmeye hak kazanıyor.

  Ayrıca tek koltuklu bölgelerden bağımsız adaylar da seçimlere katılabiliyor.

  Bu sonuçlara göre Bölgeler Partisi 185 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek.

  Birleşik Muhalefet Koalisyonu'nun elde ettiği sandalye sayısını 101'de kalırken, üçüncü sıradaki UDAR 40 milletvekili tarafından parlamentoda temsil edilecek.

  Aşırı sağcı milliyetçi Özgürlük Partisinin son sırada bulunmasına rağmen, tek koltuklu seçim bölgelerinden elde ettiği 12 milletvekiliyle toplamda 37 sandalye kazandı ve dördüncü sıradaki Komünist Partiden daha fazla temsil hakkına sahip oldu.

  Milletvekili sayısında son sırada ise 32 sandalyeyle ile Komünist parti yer aldı.

  Ayrıca tek koltuklu seçim bölgelerinden Birleşik Merkez 3, Halkların Partisi 2, Birlik Partisi ise 1 milletvekili çıkardı.

  43 milletvekilinin de bağımsız olarak parlamentoya girmeye hak kazandığı açıklandı.

  MUHALEFET YENİ YOL ARAYIŞINDA

  Parlamento seçim sonuçlarının adil olmadığı ve seçimlere hile karıştığı yönünde iddialarda bulunan muhalefet partileri, yönetime karşı tek çatı altında hareket etmek için arayışlara başladı.

  2015'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine tek aday çıkarma hesapları yapan Birleşik Muhalefet Koalisyonu, UDAR ve Özgürlük Partisi liderleri arasında görüşmeler yapılacağı kaydedildi.

  Komünist Parti ise şu an bu arayışların dışında olduğunu bildirdi.

  Öte yandan Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, muhalefetin eylemlerine son vermesini ve ülkede sakin bir ortamın yaratılmasına yardımcı olunmasını istedi.

  Azarov, muhalefet liderlerine yönelik yaptığı açıklamada, ''Eğer ülkemizin geleceğini düşünüyorsak çatışmaları bir kenara bırakmalı ve birleşmeliyiz'' ifadesini kullandı.

  TİMOŞENKO'NUN SAĞLIK DURUMU

  İlk seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından açlık grevine başladığını açıklayan tutuklu bulunan eski başbakan Yuliya Timoşenko'nun sağlık durumunun ise kötüye gittiği ve açlık grevini bırakması için avukatlarının telkinde bulunduğu ifade edildi.


  Görüş Bildir