Euro
9.4045
0.18%
Dolar
7.8792
0.1%
Altın
458.53
0.1%
Borsa
1.342
0%
Bitcoin
137.827
-6.84%
8ºC
İstanbul
Güneşli 8 C

  Ukraynalı vekiller yumruk yumruğa kavga etti - Video

  Ukrayna Parlamentosu, 'kavga dövüş' başbakan seçti..
  • 15.12.2012 - 09:57
  Ukraynalı vekiller yumruk yumruğa kavga etti - Video

  Ukraynalı vekiller yumruk yumruğa kavga etti - Video #1

  Ukrayna'da iktidardaki Bölgeler Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu sağlamasının ardından Devlet Başkanı Yanukoviç'in destekçilerinden Mikola Azarov, muhalefetten gelen tepkilere rağmen başbakan seçildi. Başbakan ve Meclis Başkanı'nın seçimlerine ise parlamentoda yaşanan kavgalar damgasını vurdu.

  PARLAMENTODA YUMRUK YUMRUĞA KAVGA

  Azarov'un adaylığı, 2015'te devlet başkanlığına tekrar aday olması beklenen Yanukoviç'in parlamentoya ne kadar hakim olduğunun testi olarak görülüyordu. Ancak muhalefetin, Azarov'un bir dönem daha başbakanlık yapmasına tepki göstermesi üzerine parlamento kavgalara sahne oldu.

  Ukraynalı vekiller yumruk yumruğa kavga etti

  Azarov, Yanukoviç'in Şubat 2010'da Devlet Başkanı seçilmesinden bu yana başbakanlık görevinde bulunuyor. Perşembe günü muhalefetin, Volodimir Ribak'ın meclis başkanı seçilmesini önlemeye çalışması üzerinde parlamenterler birbirine girdi. Ribak sonuç olarak 256 oyla meclis başkanlığına seçildi.

  VEKİLLER KÜRSÜYÜ KUŞATTI

  Ukrayna meclisi Çarşamba günü de benzer olaylara sahne oldu. Azarov'un başbakan seçileceği oturumda muhalefetten milletvekilleri kürsüyü kuşattı.

  Muhalefetteki gruplar arasında hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun destekçileri, boks şampiyonu Vitali Klitşko liderliğindeki liberal parti ve aşırı sağcı Svoboda partisi bulunuyor.

  Bölgeler Partisi ve müttefiklerinin geçen parlamentoda da çoğunlğu bulunuyordu. Ancak 28 Ekim'de yapılan seçimde kayıplar verdiler.

  Klitşko ise meclisteki kavgalardan uzak durdu. UDAR (Yumruk) partisinin lideri, Ukrainska Pravda gazetesine 'kendisi iki metre boyunda olduğu için, yumruklarının çok tehlikeli olacağını' yönünde esprili bir açıklama yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir