Petrol
84.98
-0.06%
Euro
17.8179
-0.14%
Dolar
18.4325
0.10%
Altın
972.88
-0.03%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.409
-0.29%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Uluslararası Af Örgütü: İsrail savaş suçu işledi

  Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in yaz boyunca sürdürdüğü Gazze saldırılarında aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu Filistinli sivillerin evlerini hedef alarak, savaş suçu işlediğini bildirdi.
  • 05.11.2014 - 05:49
  Uluslararası Af Örgütü: İsrail savaş suçu işledi

  Uluslararası Af Örgütü: İsrail savaş suçu işledi #1

  Örgütün "Enkaz Altındaki Aileler: İsrail'in Evlere Yönelik  Saldırıları" başlıklı raporunda, temmuz ve ağustos ayında İsrail'in, Gazze'ye yönelik operasyonu kapsamında, ailelerin bulunduğu evlerin hedef alındığı ve bunun sonucunda çok sayıda Filistinli sivilin öldüğü kaydedildi.

  Af Örgütü raporunda, evlere yönelik saldırıların havadan ve sık sık  gerçekleştirildiği belirtilerek, 18 bin evin tahrip edildiği, bazı saldırılarda ise evlerde bulunan aile fertlerinin feci şekilde can verdikleri bildirildi.

  "İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ"

  Raporda, şu ifadeler yer aldı:

  "Raporda belgelenen, 3 katlı bir binanın hedef alındığı ölümcül  saldırıda, 4 ailenin 18'i çocuk 36 üyesi öldürüldü. İsrail binanın neden hedef  alındığını halen açıklamadı. Ancak Af Örgütü binada muhtemel askeri hedeflerin  olduğunu belirledi. İkinci ölümcül bir saldırıda ise Hamas'ın askeri kanadı  El-Kassam Tugayları'na üye, Ebu Jame ailesinin evinin önünde bulunan bir kişi hedef alınmış gibi görünüyor. Bu eve yapılan saldırıda ev tamamen dümdüz edilmiş,  19'u çocuk 25 sivil hayatını kaybetmişti. İsrailli yetkililer bu saldırıların düzenlenmesine yönelik herhangi haklı bir sebep göstermeyi başaramadı. Bu  rapordaki bazı durumlarda Af Örgütü herhangi bir muhtemel askeri hedef belirleyemedi. "

  "Doğrudan ve kasıtlı olarak sivillerin hedef alındığının görüldüğü bu  durumlarda, saldırılar savaş suçu teşkil ediyor. Af Örgütü tarafından araştırılan  tüm durumlarda ev sakinlerinin, saldırılar öncesinde uyarılmadığı ortaya çıktı.  Eğer uyarılar yapılsaydı, bu kadar çok sivil can kaybı yaşanmazdı. Bu açıkça  ortada."

  "TÜM ÇOCUKLAR YANMIŞTI"

  Raporda, İsrail güçlerinin saldırısına uğrayan ailelerin ifadelerine  de yer verildi. Saldırılardan kurtulan kişilerin bombardıman sonrası moloz  yığınına dönüşen evlerden çocukları ve akrabalarını korku içinde nasıl kurtarmaya  çalıştıkları, raporda detaylı şekilde aktarıldı.

  İsrail'in sivillerin evlerine yönelik saldırılarının yıkıcı sonuçları  olduğunun belirtildiği raporda, evine düzenlenen saldırıdan kurtulan Halil Abed  Hassan Ammar'ın şu sözleri yer aldı:

  "Korkunçtu. Kimseyi kurtaramadık. Tüm çocuklar yanmıştı. Hangisi benim  çocuğum, hangisi komşunun ayırt edemiyordum. Kimi taşıyabildiysek, ambulansa  taşıdık. Sadece en büyük çocuğum İbrahim'i tanıdım. Ayakkabılarından tanıdım. O  ayakkabıları iki gün önce almıştım."

  ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

  Raporda yer verilen saldırıların ayrıntılarını İsrail'in tasdik  etmediği, ayrıca bu saldırıların neden gerçekleştiğine dair talep edilen  açıklamaya yanıt vermediği bildirildi.

  Filistinli ve İsrailli yetkililer savaş suçları iddialarını bağımsız  ve tarafsız olarak soruşturmada başarısız oldukları için, uluslararası toplumun  Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) bu iddiaları soruşturmasına destek vermesi  gerektiği belirtildi.

  "FİLİSTİNLİ SİVİLLERİN EVLERİNE YÜZSÜZCE GİRDİLER"

  Raporun detaylarına ilişkin açıklama yapan örgütün Ortadoğu ve Kuzey  Afrika Programı Direktörü Philip Luther, şunları belirtti:

  "İsrail güçleri, yüzsüzlükle sivillerin evlerine bir dizi saldırı düzenleyerek savaş yasalarını çiğnedi. Rapor, kaçmaya fırsatı olmayan ve  saldırılarla ilgili uyarılmayan Filistinli sivillerin hayatlarının şok edici şekilde ihmal edildiğini gösteriyor. Evlere yönelik yinelenen ve orantısız saldırılar, İsrail'in mevcut askeri taktiğinin hatalı ve temelde uluslararası  insani hukuk ilkeleriyle bağdaşmadığına işaret ediyor. İsrailli yetkililer cevap  vermeli. Uluslararası toplum, ciddi ihlallerin ebedi döngüsüne ve cezasız kalmaya  son vermek için acil adımlar atmalı."

  İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da  başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11  binden fazla kişi yaralanmıştı.


  Görüş Bildir