Euro
15.5303
0.14%
Dolar
13.7251
0.45%
Altın
783.11
0.51%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
784.080
1.34%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında

  UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, koronavirüs salgını nedeniyle, 68 ülkede rutin aşı hizmetlerinin kesintiye uğradığını söyledi.
  • AA
  • 23.05.2020 - 09:59
  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında

  Koronavirüs salgını, çocukları da tehdit ediyor.

  Açıklama, Birleşmiş Milletler'den (BM) geldi.

  BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Henrietta Fore, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un düzenlediği basın toplantısında konuştu.

  Fore, salgının çocuklar üzerindeki derin etkisinin uzun süreceğini bildiklerini vurgulayarak, "Koronavirüsn hızla çocuk hakları krizine dönüşen bir sağlık krizi olmasından korkuyoruz." uyarısında bulundu.

  "1,8 MİLYAR ÇOCUK EVDE KALIYOR"

  Fore, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle dünya genelindeki çocukların dörtte üçünün başka bir ifadeyle 1,8 milyar çocuğun "evde kal" politikasının uygulandığı ülkelerde yaşadığını aktardı. Ayrıca, 153 ülkede okulların kapatıldığını 1,2 milyar çocuğun (toplam eğitim alan çocukların yüzde 70'i) eğitim alamadığına işaret etti.

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında #1

  "GELECEK 6 AYDA HER GÜN 6 BİN ÇOCUK ÖLEBİLİR"

  Fore, geçen hafta Johns Hopkins Üniversitesinin açıkladığı verilere göre, salgının devam ederek sağlık hizmetlerini kesintiye uğratması durumunda, gelecek 6 ay her gün 6 bin çocuğun "önlenebilir hastalıklardan dolayı ölebileceği" tahmini yapıldığını aktardı.

  "EN AZ 80 MİLYON ÇOCUK RİSK ALTINDA"

  "Bir yaşın altındaki en az 80 milyon çocuk risk altında, çünkü 68 ülkede küçük çocuklar için rutin aşılama hizmetleri önemli ölçüde kesintiye uğradı." ifadesini kullanan Fore, koronavirüs dolayısıyla kızamık ve çocuk felci için aşı kampanyalarının büyük darbe yediğini söyledi.

  Fore, 27 ülkede kızamık, 38 ülkede de çocuk felci aşı kampanyalarının askıya alındığı bilgisini paylaşarak, "Bunun sonuçları çocuklar için ölümcül olabilir." uyarısında bulundu.

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında #2

  "AŞI KAMPANYALARI YÜRÜTÜLMELİ" VURGUSU

  Salgına rağmen aşı kampanyalarının yürütülmesi için pek çok yol olduğunu vurgulayan ve bunları tek tek sayan Fore, "Ölümcül bir salgını bir başkasıyla değiştiremeyiz. Herkesin onlarca yıldır elde etmek için çok çalıştığı sağlık kazanımlarını kaybetmeyi göze alamayız.

  Aşı kampanyalarının başlatılması için ortak ve uyumlu çabalara ihtiyacımız var. Bunu yapmanın pek çok yolu var." dedi.

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında #3

  "HAYAT KURTARICI AŞILARI UNUTMAMALIYIZ"

  DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise Kovid-19 salgını nedeniyle sekteye uğrayan en önemli hizmetlerden birinin de rutin çocuk aşıları olduğunu belirtti.

  Fakir veya zengin ülkelerde on milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve zatürre gibi öldürücü hastalıklara yakalama riskiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, "Dünyanun koronavirüs için güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için bir araya geldiği bir dönemde, zaten var olan ve her yerde çocuklara ulaşmaya devam etmesi gereken onlarca hayat kurtarıcı aşıyı unutmamalıyız." diye konuştu.

  Ghebreyesus, salgına karşı "küresel dayanışma ve birlik" çağrısını yineledi.

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında #4

  "YENİ MERKEZ ÜS GÜNEY AMERİKA OLDU"

  Öte yandan, DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Brezilya’da salgının hızla yayılmasıyla ilgili bu ülkeden bir gazetecinin sorusuna, şu karşılığı verdi:

  “Bir bakıma Güney Amerika hastalık (salgın) için yeni bir merkez üs haline geldi. Vaka sayıları artan pek çok Güney Amerika ülkesi gördük. Açıkçası bu ülkelerin çoğunda bir endişe var, ancak bu noktada en çok etkilenen Brezilya oldu.”

  UNICEF: 80 milyon çocuk korona nedeniyle risk altında #5

  HİDROKSİKLOROKİN RİSKLİ

  Ryan, vakaların büyük çoğunluğunun Sao Paulo bölgesinden bildirildiğini aktardı.

  Brezilyalı makamların koronavirüs tedavisi için kullanılan Hidroksiklorokin" isimli ilacın geniş çaplı kullanımını onayladığını hatırlatan Ryan, klinik çalışmaları sona ermemiş olan bu ilacın kullanımının risk taşıdığı konusunda uyarıda bulundu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir