Ürdün Kralı: IŞİD Müslümanları hedef haline getirdi

ürdün

Ürdün Kralı Abdullah, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Strasbourg'daki oturumunda konuştu.

Kral Abdullah, IŞİD ile mücadele konusuna vurgu yaparak, mücadeleyi öncelikle Müslüman ülkelerin yürütmesi gerektiğini söyledi.

"MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Abdullah, IŞİD tehdidinin global ölçekte olduğunu belirterek, "Bu teröristler (IŞİD), Müslümanları dünyanın en büyük hedefi haline getirdiler. İnancımızı gasp etmelerine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

İSLAMOFOBİYE DEĞİNDİ

Dinlerin birbirine saygı göstermesi gerektiğinin altını çizen Abdullah, birlikte yaşam kültürünün her nesilde yeniden tesis edilmesinin önemine dikkati çekti. Avrupa'nın, İslamofobinin dünyada yükselişini durdurmak için önemli bir ortak olduğunu ifade eden Abdullah, "Bu zehir (İslamofobi) aşırılık yanlılarının ellerindeki yanlış fikir ve oyunları üzerinden oluşturulmuştur" ifadelerini kullandı. Abdullah, sözlerine şöyle devam etti;

"Biz de çocukken İslam'ın aynı değerleriyle eğitildik: 'Allah'a ibadet edilen ne bir camiye, ne kiliseye ne de sinagoga zarar verme'. Ben de çocuklarıma aynı değerleri öğrettim. Onlar da kendi çocuklarına aktaracak."

IŞİD ÜRDÜNLÜ PİLOTU ÖLDÜRMÜŞTÜ

IŞİD, 4 Şubat tarihinde Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin demir kafeste ateşe verilme görüntülerini yayınlamış, Ürdün de bir gün sonra "IŞİD ve El-Kaide mensubu olmaktan" yargılanan Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam ettiğini açıklamıştı.

Ürdün pilotunun intikamını IŞİD idamlarıyla aldı

Ürdün Kralı: IŞİD Müslümanları hedef haline getirdi

Ürdün Kralı Abdullah IŞİD'e karşı harekete geçti

Ürdün Kralı: IŞİD Müslümanları hedef haline getirdi