Euro
15.2594
0.11%
Dolar
13.5222
0.34%
Altın
802.8800
0.22%
Borsa
1970
1.28%
Bitcoin
515.814
2.54%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Ürdün'de 200 bin Suriyeli var

  Suriye'den kaçarak ülkeye sığınanların sayısı 200 bine ulaştı
  • 27.06.2012 - 22:18
  Ürdün'de 200 bin Suriyeli var

  Ürdün de 200 bin Suriyeli var #1

  Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Ürdün'e sığınan Suriyelilerin sayısının 200 bine ulaştığı bildirildi.

  AA muhabirinin Ürdün insani yardım kuruluşlarından edindiği bilgiye göre, Suriye'deki olayların başlamasından bu yana Ürdün'e kaçan sığınmacı sayısı 200 bine ulaştı. Sığınmacı sayısındaki bu artışın, 21 milyar dolardan fazla borcu bulunan ve kaynak sıkıntısı çeken Ürdün için sorun teşkil ettiği belirtildi.

  Ürdün Hükümeti'nce Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamakla görevlendirilen Yazarlar Birliği'nin başkanı Zaid Hammad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki sığınmacı sayısının daha önce görülmemiş şekilde artış gösterdiğini belirtti.

  Ülkenin kuzeyindeki köy ve şehirlere yerleşen mültecilerin yiyecek, giyecek ve barınak ihtiyacının Yazarlar Birliği tarafından karşılandığına değinen Hammad, ''Daha fazla mülteciye kucak açmak istiyoruz. Fakat tek başımıza bunun altından kalkamayız'' dedi.

  Körfez ülkeleri tarafından finanse edilen Birliğin, sığınmacıları barındırmak üzere er-Rimsa şehrinde konteyner kent kurmakla sorumlu olduğuna dikkati çeken Hammad, ''Ürdün'de ev kiralarının yüksek olması Suriyelilere yardım eden hayır kurumlarını zora sokuyor'' diye konuştu.

  Hammad ayrıca ''Suriye ordusunun, Ürdün'e geçişleri sırasında sığınmacılara ateş açtığı ve onlarca sığınmacının geçen ay hayatını kaybettiğini'' iddia etti.

  Ürdün Enformasyon Bakanı ve Resmi Hükümet Sözcüsü Semih el-Muayita ise ''Ülkede Suriyelilerin varlığı büyük bir külfettir. Ürdün Hükümeti, sayıları her geçen gün artan sığınmacıları barındırma hususunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu artış özellikle su yetmezliği, eğitim, sağlık ve altyapıyla ilgili birçok probleme neden olmaktadır'' ifadesini kullandı.


  Görüş Bildir