Dolar
6.8638
-0.0029%
Euro
7.8459
0.2542%
Altın
1809.92
0.0254%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.958
0.1394%
Bitcoin
63241.23
-0.7793%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Uydular daha detaylı görüntü alabilecek

  ABD, uyduların görüntü almalarına ilişkin kısıtlamaları kaldırdı. Artık şirketler çok daha detaylı görüntüleri paylaşabilecek.
  • 17.06.2014 - 08:52
  Uydular daha detaylı görüntü alabilecek

  Uydular daha detaylı görüntü alabilecek #1

  ABD, detaylı uydu görüntüsü alınmasına ilişkin hukuki kısıtlamaları kaldıracağını açıkladı.

  ÇOK DAHA DETAYLI VE KALİTELİ HİZMET 

  Söz konusu kısıtlamalar nedeniyle şirketler, uydu görüntülerini ancak belli bir ölçeğe kadar yakınlaştırabiliyordu. Buna göre 50 santimetreden küçük şekiller uyduyla görüntülenemiyordu. Fakat bundan sonra Google ve Bing Maps gibi uydudan görüntüler alarak hizmet veren internet siteleri, çok daha detaylı ve kaliteli hizmet sunabilecek.

  ÖZEL HAYATA MÜDAHALE ENDİŞESİ

  Digital Globe adlı şirketi ABD Ticaret Bakanlığı'na "kısıtlamaların kaldırılması" yönünde bir başvuru yapmıştı. Bakanlık, başvuruyu değerlendirerek, kısıtlamaların kaldırılmasına karar verdi. Şirket, 31 santimetreye kadar olan şekillerin görüntülenebileceğini söyledi.

  ULUSAL GÜVENLİK ENDİŞESİ

  BBC'ye konuşan Avukat Marc Dautlich, insanların özel hayatlarına müdahale edildiği gerekçesiyle tepki gösterebileceğini belirtti. Dautlich, bu durumun "ulusal güvenlik" konusunda endişe yaratabileceğini de kaydetti. Bugün kullanılan internet haritalarında, dünyadaki bazı "hassas" bölgeler ya gizleniyor ya da buzlanıyor.

  POSTA KUTULARI VE RÖGAR KAPAKLARI

  Digital Globe, uydu görüntüleyen ürünü "Worldview-3"ün yeni sürümünü Ağustos'ta piyasaya sürecek. Şirket, yeni sürümde posta kutusu ve rögar kapaklarının da görüntüleneceğini açıkladı. Açıklamada, "Önceden 50 santimetreden küçük şeyleri görüntülemek için uydudan faydalanamıyorduk, deniz ve hava taşıtlarıyla veri topluyorduk. Bu oldukça pahalı, çok zaman harcanan ve zaman zaman da tehlikeli olduğundan başarısızlığa uğrayan bir yöntemdi" denildi.

  "EN İYİ GÖRÜNTÜ SİSTEMİNİ SUNACAĞIZ"

  Kısıtlamaların kaldırılmasından çok memnun olduklarını belirten Digital Globe Müdürü Jeffret Tarr, "Müşterilerimiz yeni ürünümüzdeki farkı hemen fark edeceklerdir. Neticede ilk defa ticari pazara elimizdeki en iyi görüntü sistemini sunacağız" dedi. Şirket, söz konusu uygulamanın aynı zamanda tarım veya doğal afet gibi durumlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

  GOOGLE UYDU SAYISINI 24'E ÇIKARMAYI PLANLIYOR

  Google da, "Skybox" adlı uydu görüntüleme şirketini 500 milyon dolara alacağını açıklamıştı. Google şu anda "SkySat-1" adlı uyduyu kullanıyor ancak bu sayıyı 24'e çıkarmayı planlıyor. Uydular aynı zamanda dünyada internetin kısıtlandığı ya da erişemediği yerlere internet sağlayabiliyor.

  Görüş Bildir