Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.621
-0.65%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Uzaydan başkanlık seçimleri için oy kullandı

  NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevine devam eden astronot Kimbrough'un, ABD'deki başkanlık seçimi için oy kullandığını duyurdu.
  • AA
  • 08.11.2016 - 01:56
  Uzaydan başkanlık seçimleri için oy kullandı

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, Kimbrough'un ABD'de bugün gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri için oy pusulasını seçimden önce doldurduğu bildirildi.

  19 EKİM'DE UZAYA FIRLATILMIŞTI

  Açıklamada, Soyuz kapsülüyle 7 Temmuz'da UUİ'ye gönderilen Amerikalı astronot Kate Rubins'in de yaklaşık 4 aylık görev süresinin ardından 31 Ekim'de yeryüzüne dönmeden önce posta yoluyla oy kullandığı duyuruldu. UUİ'de görev yapmak üzere 19 Ekim'de uzaya fırlatılan Soyuz kapsülündeki görevlilerden biri olan Kimbrough, yolculuğundan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uzaydan oy kullandım demek ayrıcalıklı olacak. Yeni başkan kim olursa olsun karşılamaktan memnuniyet duyacağım." demişti.

  UZAY İSTASYONUNDAN OY VERME İŞLEMİ İLK DEĞİL

  ABD'de 2008 yılında yapılan başkanlık seçiminde UUİ'de görevli iki Amerikalı astronot da oy kullanmıştı.

  NASA tarafından naklen yayınlanan görüntülere göre, astronotlar Mike Fincke ve Gregory Chamitoff, dünyadan 354 kilometre uzaklıkta yörüngede oy kullanmış ve Amerikan vatandaşlarına sandığa gitme çağrısında bulunmuştu.

  Uzaydan başkanlık seçimleri için oy kullandı #1

  UZAYDAN OY KULLANMA 1997'DE KABUL EDİLMİŞTİ

  Teksas Eyalet Parlamentosu tarafından 1997 yılında kabul edilen bir yasa, uzay istasyonlarında bulunan astronotların uzaydan oy kullanabilmesine imkan tanıyor. Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılan Soyuz kapsülünde Rus kozmonotlar Sergey Ryzhikov ve Andrey Borisenko ile NASA astronotu Shane Kimbrough bulunuyordu.

  Uzay boşluğunda iki günlük yolculuğun ardından 21 Ekim'de UUİ'ye ulaşan Ryzhikov, Borisenko ve Kimbrough, istasyonda 4 ay kalacak.

  KIRMIZI MARUL TOHUMU EKTİ

  NASA'dan 26 Ekim'de yapılan açıklamada, yörünge laboratuvarının yeni kabin üyesi astronot Shane Kimbrough'un ilk bilimsel görevlerinden biri olan Veg-03 deneyine başladığı ve görevli astronotların ilk kez "kes, yeniden yetiştir" hasat tekniğini uygulayarak Sebze Üretim Sistemi (Veggie) Programı kapsamında üçüncü kez kırmızı marul tohumu ekmeye başladığı ifade edilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir