Euro
11.1372
1%
Dolar
9.5331
0.56%
Altın
551.71
0.68%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
594.701
6.01%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Valls: İslam Fransa'nın bir parçası kalmaya devam edecek

  Fransa Başbakanı Valls, hükümet temsilcileriyle Müslüman kuruluşların yetkililerinin atıldığı İslam Diyalog toplantıda konuştu.
  • AA
  • 16.06.2015 - 06:25
  Valls: İslam Fransa'nın bir parçası kalmaya devam edecek

  valls

  Bu yıl ilki düzenlenen ve Başbakan Manuel Valls'in başkanlık ettiği İçişleri Bakanlığındaki toplantıda, Fransa'daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Dalil Ebubekir ve 150 davetli katıldı.

  Toplantıda konuşan Valls, "İslam, Fransa'nın bir parçası olmaya devam edecek. İslam'ın gerçekte ne olduğunu göstermek için herkes üzerine düşeni yapmalı" dedi.

  Valls, Irak ve Suriye'ye savaşmaya gidenler ile aşırıcılık konularına işaret ederek, İslam dininin düşmanlarının da belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Valls, "Mahallemizde, hapishanelerimizde yaşayan, şiddeti öven ve çetelerle işbirliği yapanlar karşısında, ' İslam bu değil' demek lazım.İslam Fransa'nın değerleriyle bağdaşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

  "FRANSA'DA İSLAM ARTIK GERİYE GİTMEZ"

  Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş da toplantının kendileri açısından olumlu geçtiğini belirtti. Oğraş, toplantıda hükümet kanadının ülkedeki Müslümanların sorunlarıyla birebir ilgilenme konusunda net bir tavır sergilediğini söyledi.

  Oğraş, Başbakan Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'un yanı sıra kabineden de birçok bakanın yer aldığı toplantıda Müslümanların sorunlarının konuşulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  "Bugünkü toplantıyla beraber diyebiliriz ki Fransa'da İslam bundan sonra geriye doğru gitmez, Müslümanların hakları ihlal edilemez. Bugün tüm siyasi irade Fransa'daki Müslümanların sorunları için biraraya geldi. Özellikle İçişleri Bakanı Cazeneuve, Müslümanların haksızlıklar karşısında haklarını aramaları çağrısında bulundu. Hatta tüm emniyet birimlerine Müslümanların uğrayacağı ayırımcılıklarla ilgili daha temkinli olunması gerektiği talimatını verdi. Cazeneuve, bunun bir seçim vaadi olmadığının da altını çizerek, 'Müslümanlar haklarını arasın ki biz de harekete geçelim' dedi. Bu açıklamaları memnuniyetle karşıladık."

  Bir süredir tartışma konusu olan Türkiye'den gelen imamlar konusunun da toplantı sırasında ele alındığını belirten Oğraş, imamların Fransızca'yı ve ülkenin yasalarını bilmesi gerektiğine dikkatin çekildiğini sözlerine ekledi.

  Toplantının bundan sonra yılda 2 kez yapılmasının kararlaştırıldığı da kaydedildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir