Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.724
-0.25%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Vatikan ailevi konular için olağanüstü toplandı

  Katolik aleminin ruhani merkezi Vatikan’da, Katolik Kilisesi’ne bağlı rahipler, güncel ailevi konuları ele almak üzere olağanüstü toplandı.
  • 06.10.2014 - 03:44
  Vatikan ailevi konular için olağanüstü toplandı

  Vatikan ailevi konular için olağanüstü toplandı #1

  Vatikan iki hafta boyunca önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın hemen her bölgesinden gelen 191 rahip, 16 uzman, aralarında Müslüman biriyle evli de olmak üzere evli çiftlerin bulunduğu 250’ye yakın kişiden oluşan Sinod, Papa Franciscus’un çağrısıyla acil olarak, “ailevi konular” başlığı altında Katolik dünyasında zaman zaman gündeme gelen evlilik, evlilik öncesi cinsel yaşam, aileye ilişkin güncel sorunları ve Katolik Kilisesi’nin bunlara yaklaşımlarını ele almak üzere bir araya geldi.

  "TANRI, BİZDEN AİLELERİ KORUMAMIZI İSTİYOR"

  Sinod’un açılışında konuşan Papa Franciscus, kötü kılavuzların ailelerin üstlerine taşıyamayacakları yükler bindirdiğini belirterek, Sinod üyelerine gerçek özgürlükle cömertçe ve mütevazi yaratıcılıkla çalışmaları çağrısında bulundu

  Tanrı’nın kendilerinden ailelerine sahip çıkmalarını istediğini kaydeden Papa, Sinod’un en iyi ya da en parlak fikri bulmak için yapılmadığını aksine Tanrı bağını ve sevgisini ekip yetiştirmek için olduğunu dile getirdi.

  "EŞCİNSEL EVLİLİKLER" KONUŞLULACAK

  Sinod toplantılarının iki hafta süreceği açıklanırken, çıkacak sonucun Mart 2013’te Katolik aleminin ruhani lideri seçilen, o tarihten bu yana eşcinseller ve boşanma gibi konular üzerine ılımlı görüşler belirten Arjantinli Papa Bergoglio’nun "kilisedeki etkisi üzerine test olacağı" yorumları yapılıyor

  Ailevi konuları görüşmek üzere olağanüstü üçüncü kez toplanan Sinod’un, bu toplantılarının 19 Ekim’de yani Sinod’u kilisede kurumsal hale getiren Papa 6. Paulus’un kutsanacağı gün sona ereceği belirtildi.

  Ekim 2015’te yeniden toplanacak Sinod’un bu konu üzerindeki bir senelik çalışma ve görüşler doğrultusunda hazırlanacak tavsiyeler listesini Papa’ya sunacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir