Euro
15.1740
-0.37%
Dolar
13.6116
-0.28%
Altın
786.3520
-0.22%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
512.500
0.44%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Vatikan'da köstebek soruşturması

  Papa'nın yazışmalarını sızdıran yardımcısının çek ve altın da çaldığı iddia edildi.
  • 13.08.2012 - 17:35
  Vatikan'da köstebek soruşturması

  Vatikan da köstebek soruşturması #1

   Vatikan'da bir süredir devam eden ve kamuoyunda "Vatileaks-Köstebek" ismiyle anılan soruşturmanın bir numaralı ismi olan ve Papa'nın yazışmalarını sızdıran yardımcısı Paolo Gabriele'nin, belgeler dışında başka şeyler de çaldığı ve bir suç ortağı olduğu iddia edildi.

  KÖSTEBEK SORUŞTURMASI

  Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi açıklamasında, devam eden "Köstebek" soruşturmasında, Papa 16. Benediktus'un eski özel yardımcısı Paolo Gabriele'nin belge sızdırmak dışında Papa'ya ait 100 bin avro değerinde bir çek ile bir külçe altın çaldığı sonucuna ulaştıklarını belirtti.

  AĞIR HIRSIZLIK SUÇUNDAN DAVA

  Lombardi, Gabriele ile işbirliği yapan biri olduğunu ilk kez açıklayarak, bu kişinin Vatikan Devlet Sekreterliği'nde analist programcısı olan İtalyan vatandaşı Claudio Sciarpelletti'nin olduğunu ileri sürdü. Lombardi, ikili hakkında "ağır hırsızlık" suçundan dava açıldığını duyurdu.

  Sözcü Lombardi, İtalyan vatandaşı olan Sciarpelleti için uluslararası yargı sürecine gerek olmadığını, kendisinin bir Vatikan çalışanı olarak soruşturulduğunu dile getirdi.

  ÖZÜR MEKTUBU YOLLADI

  Federico Lombardi, Papa'nın özel yazışmaların sızdırılmasıyla ilgili soruşturmanın ayrıca devam edeceğini, bugün açıklanan "ağır hırsızlık" süreciyle ilgili 20 Eylül'den önce bir gelişme olmayacağını da kaydetti.

  Sözcü Lombardi, Gabriele'nin soruşturmayı yürüten kardinaller komisyonu aracılığıyla Papa'ya bir özür mektubu yolladığını da sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir