Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3471
-0.23%
Dolar
16.6112
-0.16%
Altın
970.95
-0.21%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.149
-1.09%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Vatikan'ın çok gizli arşivi açılıyor

  Arşivde yer alan Ermeni iddialarıyla ilgili belgeler çok tartışılacağa benziyor..
  • 28.02.2012 - 09:16
  Vatikan'ın çok gizli arşivi açılıyor

  Vatikan ın çok gizli arşivi açılıyor #1

  Vatikan'ın gizli arşivi yüzyıllardır komplo teorilerine ve kitaplara ilham kaynağı oluyor. Bu belgeler ilk ve muhtemelen de son kez halka açılıyor.

  Habertürk'ün haberine göre, Katolik Kilisesi, kurulduğundan beri büyük bir özenle belgelerini saklıyor. Bu belgeler 1621 yılında, bugün saklandığı Papalık Sarayı'ndaki özel bölüme taşınmıştı. Bu taşınmanın 400'üncü yıl dönümü nedeniyle, Vatikan özel bir sergi düzenleme kararı aldı. Eylül ayı sonuna kadar Capitoline Müzesi'nde sürecek sergide 100'den fazla belge açılacak.

  En eskisi 8'inci yüzyıla ait olan belgelerin tam listesi henüz yayınlanmadı ancak sergilenecek belgeler hakkında pek çok bilgi basına sızdı. Bu belgeler arasında Türkiye'yi en çok ilgilendiren Ermeni iddialarıile ilgili olanlar olacak.

  ERMENİ İDDİALARINA DAİR EVRAKLAR

  Geçtiğimiz aylarda Vatikan Gizli Arşivleri Müdürü Sergio Pagano, Ermeni iddiaları ile ilgili belgelerin de sergi kapsamında yer alacağını duyurmuştu. "Türk askerlerinin yaptığı işkencelerin belgeleri de yer alacak" diye konuşan Pagano, "Eğer inancım olmasaydı, gördüğüm tek şey karanlık olurdu" demişti.

  GALILEI'NİN İMZASI

  Açıklanacak belgelerden göze çarpanlardan arasında, Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğünü kanıtladığı için Engizisyon tarafından sorgulanıp, ölüme mahkum edilen ünlü bilimadamı Galileo Galilei hakkında tutulan evraklar var. Evraklar arasında, yargılanma sonrasında iddialarını geri alan Galileo'nun imzasının bulunduğu bir evrak da yer alıyor.

  HIRİSTİYANLIĞA GEÇEN ÇİN PRENSESİ

  En ilginç belgelerden biri de 1650 yılında ipek üzerine yazılan bir mektup. O dönemki Papa'ya gönderilen mektup, Hıristiyan olarak Helena adını alan Çin İmparatoriçesi Wang'a ait.

  HOLOKOST'A GÖZ YUMAN PAPA

  Yakın tarihe ait evraklar içinde, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımına ses çıkarmamakla eleştirilen Papa 12. Pius'a ait evraklar bulunuyor.

  İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth tarafından öldürülen İskoçlar'ın Katolik Kraliçesi Mary'den Papa'ya yazılan bir mektup ile İngiliz Parlamentosu'nun Kral 8. Henry ile Aragon Kraliçesi Catherine arasındaki evliliği onaylamamasına yönelik talep de sergilenecek gizli evrak arasında yer alıyor.

  75 KiLOMETRELİK RAF

  Vatikan'ın gizli arşivi, yeraltına inşa edilen ve özel havalandırma şartları bulunan bir bölmede saklanıyor. Arşivi barındıran rafların toplam uzunluğu 75 kilometreyi buluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir