Euro
15.3249
0.54%
Dolar
13.5739
0.72%
Altın
798.6850
-0.30%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
526.521
3.73%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Venezuela'da iş günü sayısı 2'ye indirildi

  Venezuela'da ekonomik kriz çözülene kadar iş günleri 2 güne indirildi.
  • Ajanslar
  • 27.04.2016 - 10:52
  Venezuela'da iş günü sayısı 2'ye indirildi

  Kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyesinin tarihi düşük seviyelere indiği ve elektrik krizinin baş gösterdiği Venezuela'da hükümet, kamu çalışanlarının kriz çözülene kadar sadece Pazartesi ve Salı günleri işe geleceğini duyurdu.

  Venezuela da iş günü sayısı 2 ye indirildi #1

  ENFLASYON ORANI YÜZDE 1642'YE ULAŞACAK

  Bu yıl yüzde 481 oranında bir enflasyonla mücadele eden Venezuela için gelecek yıl enflasyonun yüzde 1642 oranında olacağı ifade edilmişti.

  TATİL VEREREK TÜKETİMİ AZALTACAKLAR

  BBC Türkçe'de yeralan habere göre, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yardımcısı Aristobulo Isturiz yaptığı açıklamada "Devamlılığı şart olan görevler dışında kalan kamu çalışanları Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri çalışmayacak" dedi.

  ELEKTRİK KESİNTİLERİ UYGULAMASINA GİDİLDİ

  Maduro yönetimi, bir yandan kamu çalışanlarına tatil vererek elektrik tüketimini azaltmayı amaçlarken diğer yandan da günlük elektrik kesintileri uygulamasına gidiyor. Ülkede her hane günde 4 saat elektrik kesintisi yaşıyor.

  Daha önce alınan bir diğer kararla, hem kamu hem de özel sektör çalışanlarına Cuma günü tatil verilmişti.

  Venezuela da iş günü sayısı 2 ye indirildi #2

  ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN AÇIK KALMA SÜRESİ KISALTILDI

  Ülkedeki alışveriş merkezlerinin de açık kalma süresi kısaltılmış durumda. Ayırca işletmelere jeneratörlerle kendi elektriklerini üretmeleri yönünde çağrılar da yapılıyor.

  "YAĞMURLAR DÖNERSE KRİZ BİTECEK"

  Yağmurların geri dönmesiyle krizin de sonlanacağını savunan Maduro uluslararası toplumdan da yardım istiyor.

  ULUSLARARASI YARDIM TALEBİ

  "Yaşanan sıkıntıları çözebilmek için uluslararası toplumdan hem teknik düzeyde hem de mali yardım talep ediyoruz" diyen Maduro, Venezuela'nın kendi imkanlarıyla krizi yönetmeye çalıştığını söylüyor.

  İKTİDAR BAŞARISIZ

  Ancak muhalefet ve iş çevreleri, elektrik krizinin basit bir hava olayından kaynaklanmadığını iktidarın ekonomi yönetiminin başarısız olduğunu savunuyor. Venezuela ekonomisi temel ihracat ürünü petrolün fiyatında geçen yıldan bu yana yaşanan sert düşüş nedeniyle krize girmiş durumda.


  Görüş Bildir