Euro
11.2647
0.65%
Dolar
9.6788
0.79%
Altın
563.6
1.81%
Borsa
1.487
0.45%
Bitcoin
611.500
4.48%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Yeni Katalonya'da öncelik referandum

  CIU lideri Mas, koalisyon hükümetine sıcak baktığını ve bağımsızlık referandumunun öncelikli konu olacağını söyledi
  • 27.11.2012 - 00:08
  Yeni Katalonya'da öncelik referandum

  Yeni Katalonya da öncelik referandum #1

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 25 Kasım pazar günü yapılan erken seçimleri kazanan ancak tek başına iktidar için yeterli çoğunluğu elde edemeyen Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin lideri Artur Mas, koalisyon hükümetine sıcak baktıklarını ve bağımsızlık referandumunun yeni hükümetin öncelikli konusu olacağını söyledi.

  Parlamentoda, 12 milletvekilini kaybederek 50 milletvekili çıkartan CIU'nun lideri, partisinin idari komisyonunda yapılan toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında Katalonya'nın gelecekteki süreciyle ilgili bazı ipuçları verdi. Mas, seçim sonuçlarının, Katalonya'yı yönetmek için CIU'yu dışarıdan destek aramaya ittiğini ifade etti. Mas, ilk olarak Katalan parlamentosunda ikinci siyasi güç konumuna gelen, 21 milletvekili çıkaran Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile görüşeceklerini ancak 20 milletvekilli Katalonya Sosyalist Partisi'ni (PSC) de dışarıda bırakmayacaklarını söyledi.

  Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Mas, ''Katalonya'da yeni hükümet, CIU ile diğer siyasi güçlerin eşliğinde olmalı çünkü Katalan halkının sandıktaki arzusu bu oldu'' dedi. Katalan siyasi tarihinde ERC, her zaman İspanya'dan ayrılmadan yana sol görüşlü ve cumhuriyetçi bir politika izlerken, bölgedeki ikinci siyasi güç olma özelliğini kaybeden PSC ise erken seçimler öncesinde federal bir Katalonya fikrini ortaya atmıştı.

  Mas ayrıca, hükümeti kurma müzakerelerinde, seçimler öncesinde vaad ettiği bağımsızlıkla ilgili referandumun ''öncelikli konu'' olacağını öne sürdü. CIU başkanı, partisinin oy kaybına rağmen ''hiçbir zaman istifayı düşünmediğini de'' kaydetti.

  2010 yılındaki seçimlerde 62 milletvekili çıkartan CIU, tek başına azınlık hükümeti kurmuştu.

  Öte yandan Katalonya'da yapılan erken seçimlerin maliyetinin yaklaşık 35 milyon avro olduğu duyuruldu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir