Petrol
104.97
2.04%
Euro
17.4649
-0.01%
Dolar
17.0097
0.21%
Altın
968.69
0.61%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.923
0.84%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  Yunan hava kuvvetleri, TCG Çeşme gemisini taciz etti

  Yunan hava kuvvetleri, TCG Çeşme gemisini taciz etti

  Yunanistan'a ait savaş uçakları, uluslararası sularda araştırmalar yapan Türkiye'ye ait gemiyi taciz etti. MSB kaynakları, gerekli karşılığın verildiğini söyledi. Bakan Akar, açıklama yaptı.
  • AA
  • 23.02.2021 - 15:04
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 04:34

  Yunanistan, Akdeniz'de olduğu gibi Ege'de de gerilimi tırmandırmanın peşinde koşuyor.

  TCG Çeşme araştırma gemisi, kuzey Ege'nin uluslararası sularında hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalarına başladı.

  GEMİYE FİŞEK ATTILAR

  Yıllık planlı faaliyet programı kapsamında 2 Mart'a kadar kuzey Ege'de bilimsel ve teknik araştırmalarını yapacak gemi, Yunanistan'a bağlı savaş uçakları tarafından taciz edildi.

  Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı 4 F-16 uçağı, Limni Adası batısında TCG Çeşme'ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri,  TCG Çeşme'ye 2 deniz mili mesafede bir chaff fişeği atarak tacizde bulundu.

  GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

  Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan "Chaff" önleme sistemi askeri uçakların çoğunda bulunuyor. Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor.

  Hulusi Akar, Yunan jetlerinin tacizine ilişkin konuştu VİDEO

  "BU ÇALIŞMA DAHA ÖNCE YUNANİSTAN TARAFINDAN YAPILDI"

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Bakan Akar, "Yunan komşularımızın sık sık yaptığı tacizlerden biri. Bizim de kendimize göre kurallarımız var. Kurallar çerçevesinde gerekli karşılık verildi." dedi.

  TCG Çeşme gemisinin bölgede yürüttüğü çalışmanın depremle alakalı bilimsel ve teknik bir çalışma olduğunu anımsatan Akar, bu çalışmanın daha önce Yunanistan tarafından da yapıldığını belirtti.

  Yunan hava kuvvetleri, TCG Çeşme gemisini taciz etti #1

  "YAPACAKLARIMIZ BELLİ, GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ"

  Akar, açıklamasının devamında "Kendi alanımızda kendimizle alakalı teknik ve bilimsel çalışmamımızı yaparken, tacizin iyi komşuluk ilişkilerine yakışmadığını hep birlikte görüyoruz." diye konuştu.

  Türkiye'nin her zaman diyalogdan, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunun altını çizen Akar, "Uluslararası hukuktan yanayız. Bu konuda bizim tavrımız, kararımız, yapacağımız işler belli. Bundan kimsenin endişesi olmasın." diye konuştu.

  Yunan hava kuvvetleri, TCG Çeşme gemisini taciz etti #2

  YUNANİSTAN'DAN PROVOKATİF EYLEMLER

  Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz'de sorunların uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözümüne yönelik duruşunu korurken, Yunanistan bölgede gerginliği tırmandıracak her türlü faaliyeti sürdürüyor.

  İstikşafi görüşmelerin başladığı 25 Ocak'tan bu yana Yunanistan, İskiri Adası kuzeybatısındaki uluslararası suları da kapsayan alanda 20 gemi ve çok sayıda hava unsuru ile Şimşek-21 Tatbikatı'nı gerçekleştirdi.

  Bunun yanı sıra 10-17 Şubat 2021 tarihlerindeki denizaltı faaliyetlerine ilişkin yayınladığı denizaltı ilanlarında (SUBDANGER-Denizaltı Tehlike Sahası) gayri askeri statüdeki Bozbaba, Semadirek, Limni, Taşoz, Midilli, Sakız, İpsara, Ahikerya ve Sisam adalarının karasularını kapsayan sahaları ilan etti.

  Yunan hava kuvvetleri, TCG Çeşme gemisini taciz etti #3

  ATİNA'NIN UZLAŞMAZ TAVRI

  Aynı şekilde Ege Denizi ve Akdeniz'de 17 Mart-27 Nisan 2021'de atışlı eğitim yapılacağına yönelik denizaltı ilanında gayrı askeri statüdeki Limni, Bozbaba, Midilli, Meis, İpsara, Sakız, Semadirek adalarının karasularını kapsayan sahalara yer verdi.

  Güvenlik uzmanları söz konusu faaliyetleri, Yunanistan'ın sorunların görüşmeler ve diyalog yoluyla çözülmesini arzulamayan, gerginlikten yana ve uzlaşmaz tavrının açık bir göstergesi olarak nitelendirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir