Petrol
98.84
1.48%
Euro
18.5695
0.84%
Dolar
17.9597
0.51%
Altın
1.032
0.25%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
439.671
2.09%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Yunanistan için son iki gün

  Papadimos, "Çarşambaya kadar anlaşamazsak iflas ederiz" dedi.
  • 29.01.2012 - 16:38
  Yunanistan için son iki gün

  Yunanistan için son iki gün #1

  Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, Yunanistan'ın tahvil takası planı görüşmeleri ve yeni yardım paketiyle ilgili anlaşmanın çarşamba gününe kadar tamamlanmaması durumunda ülkenin iflas edeceğini söyledi.

  SON AŞAMAYA GELDİK

  Yunan medyasında yer alan haberlere göre, önceki gün siyasi parti liderleri ve bakanlar kurulu ile yaptığı toplantıda ülkenin içinde bulunduğu kritik duruma dikkati çeken Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, bu konuda son aşamaya gelindiğini belirtti.

  Papadimos, "PSI (tahvil takası planı görüşmeleri) ve yeni yardım paketiyle ilgili anlaşma çarşambaya kadar tamamlanmazsa, Yunanistan'ın 20 Mart'ta gerçekleştirmesi gereken 14,5 milyar Euro'luk tahvil takasıyla ilgili ödemenin yapılması için yeterli zaman kalmayacak. Bu da, treni kaçırdığımız anlamına gelecek. Böyle bir gelişme Yunanistan'ın iflası olacaktır" dedi.

  Haberlerde, başbakanlık konutunda gerçekleştirilen toplantıdan "şok" olmuş bir şekilde ayrılan bakanların kendi aralarında "İşler son noktaya geldi. Zor, çok zor" ifadelerini tekrarladığı belirtildi.

  Diğer yandan, Almanya'nın, Yunanistan'ın devlet bütçesi kontrolünün Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılması önerisine tepki gösteren Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan'ın kalkınma programının uygulanmasıyla ilgili sorumluğun ve isteğin sadece Yunanistan'a ait olduğunu söyledi.

  Yunan halkının Avrupa'daki kurumsal ortaklarından aldığı yardımın büyüklüğünün farkında olduğunu ve tarihi sorumluluğu çerçevesinde buna özverilerle karşılık vereceğini ifade eden Venizelos, "Kim ki, bir halkı ekonomik yardım ve milli haysiyet ikilemi içine sokarsa, temel tarihi öğretileri bilmiyor demektir" dedi.

  Önceki gün İngiliz Financial Times gazetesinde çıkan bir haberde, Alman hükümetinin, Euro Bölgesi'ne üye ülkelerin temsilcilerine verdiği bir dilekçeyle,Yunanistan'ın bağımsız bütçeden vazgeçmesini ve mali kontrolü Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından görevlendirilen bir komisere devretmesini istediği iddia edilmişti.

  PAPANDREU, RUSYA'NIN YARDIMINI REDDETMİŞ

  Bu arada, Yunanistan'da, eski Başbakan Yorgo Papandreu'nun, ülkede mali krizin patlak verdiği 2010 yılında Rusya'nın 25 milyar Euro'luk kredi teklifini reddettiği bildirildi.

  Yunan medyasında çıkan haberlerde, Papandreu'nun 2010 yılında Rusya'yı ziyareti sırasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Yunanistan'a düşük faizli ve uzun vadeli kredi teklifinde bulunduğu ancak, Papandreu'nun bu teklife ilgi göstermemesi üzerine bundan vazgeçtiği belirtildi.

  Elefteros Tipos gazetesi konuyla ilgili haber-yorumunda, "Papandreu, Putin ile baş başa bir odaya kapanmıştı. Yunanistan düşük faizli uzun vadeli 25 milyar Euro kredi alacaktı. Ruslar bu kredinin bir bölümünü tarım ürünleriyle karşılanmasını da kabul etmişti. Anlaşmanın gerçekleşmesi için, geriye sadece iki liderin birlikte bir aile fotoğrafı çekmesi kalmıştı. Ancak, anlaşma iptal edildi. Putin, karşısındakinin Yunanistan'ı yakan bu acil konuyla ilgileneceğine, kendisine yeşil kalkınmanın yararlarından ve rüzgar jeneratörlerinden söz etmesi üzerine, sinirlenerek görüşmeyi yarıda kesti. Ve böylece Karamanlis döneminde güçlenmeye başlayan Rusya-Yunanistan ilişkileri buzdolabına girmiş oldu" ifadelerine yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir