Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
517.500
3.71%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Yunanistan savunma bakanının Öcalan geçmişi

  Yunanistan'daki seçimlerin ikinci turunun ardından hükümet kuruldu ve kabine belirlendi.
  • 22.06.2012 - 13:16
  Yunanistan savunma bakanının Öcalan geçmişi

  Yunanistan savunma bakanının Öcalan geçmişi #1

  Yunanistan'da Başbakan Antonis Samaras başkanlığındaki yeni hükümette yer alacak bakanların isimleri belirlendi. Başbakan Samaras'ın, koalisyon ortakları PASOK Başkanı Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol (DİMAR) Başkanı Fotis Kouvelis ile toplantısında son şekli verilen yeni hükümet üyeleri dün akşam yemin ederek, göreve başladı.

  ÖCALAN İLE RÖPORTAJ YAPMIŞTI

  Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi ve yakınlaşma sürecinin sürdürülmesinden yana olan Atina eski Belediye Başkanı ve eski sağlık, turizm ve daha sonra da savunma bakanı olan Dimitris Avramopulos Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. Buna karşın Savunma Bakanlığı ise Türkiye ile ilişkilerde sert politika yanlısı Panos Panayiotopulos oldu. Panayiotopulos, gazetecilik yaptığı dönemde PKK lideri Abdullah Öcalan'la röportaj da yapmıştı. Panayiotopulos, 1990'lı yılların başında, Bekaa Vadisi'ne giderek Öcalan'la bir araya geldi. Sky televizyonunda yayınlanan mülakatın görüntülerinde, Panayiotopulos'un Öcalan'a, Yunanistan ile Türkiye arasında bir savaş çıkması halinde, PKK'nın ne yapacağını sorması ise dikkat çekiyor. Öcalan ise, Yunanistan'ın, PKK'nın Türk ordusuna yönelik savaşını iyi değerlendiremediği cevabını veriyor.

  MALİYE RAPANOS'A

  Ekonomik kriz içindeki Yunanistan'da en önemli bakanlık sayılan maliye bakanlığını da Yunanistan Ulusal Bankası (NBG) Başkanı Vasilis Rapanos'a teslim edildi. Yeni kabinede bakan ve bakan yardımcılarının büyük bir bölümü ilk kez bir kabinede görev alıyor. Samaras'ın bakanlar kurulu listesinde Yunanistan'da üç yıllık ekonomik kriz döneminde adı duyulan isimlere yer vermedi. Samaras'ın kabinesindeki yeni isimlerle, halka farklı bir siyaset izleyeceği mesajı verdi.


  Görüş Bildir