Petrol
96.49
-0.10%
Euro
18.2407
-0.11%
Dolar
18.0843
0.03%
Altın
1.02
-0.07%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.185
-2.06%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Yunanistan'da Türk öğretmenler, koronavirüs aşı listesine alınmadı

  Azınlık mensubu öğretmenler, Yunanistan'ın ayrımcı politikasına maruz kaldı. 37 eğitimcinin, koronavirüs aşılama programına dahil edilmediği belirtildi.
  • AA
  • 28.04.2021 - 13:05
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 13:50
  Yunanistan'da Türk öğretmenler, koronavirüs aşı listesine alınmadı

  Koronavirüs salgınıyla mücadelede ülkedeki tüm öğretmenlerin aşılanmasına karar veren Atina, Türk azınlık okullarındaki eğitimcilere yönelik ırkçı tutum sergiliyor.

  Yunanistan'da, Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarında görev yapan azınlık mensubu öğretmenler, koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığınca zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasında yer almadı.

  ÖĞRETMENLER AŞILAMA PROGRAMINDA YOK

  İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi Encümen Heyeti Üyesi avukat Ahmet Kara, İskeçe ve Gümülcine'deki iki azınlık ortaokul ve lisesinde görev yapan 37 eğitimcinin isimlerinin, koronavirüs aşılama programına dahil edilmediğini söyledi.

  Kara, bölge eğitim müdürlüğünün talebi üzerine öncelikli olarak aşı programına dahil edilmek üzere, ilgili bakanlığa gönderilen azınlık okullarında görevli yüksek risk grubundaki Türk ve Yunan öğretmenlerden oluşan 18 kişilik listede yer alan 9 azınlık mensubu öğretmene ise aşı randevusu verilmediğini ifade etti.

  Yunanistan da Türk öğretmenler, koronavirüs aşı listesine alınmadı #1

  "SORU İŞARETLERİYLE DOLU"

  Bu konuda, okul encümen heyetleri olarak ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunduklarını ancak henüz net cevap alamadıklarını anlatan Kara şöyle devam etti:

  "Soru işaretleriyle dolu bir olay ile karşı karşıya bulunuyoruz. Diğer öğretmenlere öncelikli aşı randevusu verilirken, azınlık üyesi öğretmenlerimize randevu verilmemesi son derece düşündürücü. Böyle bir ayrımcılığın neden yapıldığını anlamak çok zor. Burada bir kasıt mı var, yoksa bir ihmal mi? Bunun aydınlatılmasını bekliyoruz. Biz ilgili kurumlarla iletişime geçtik. Problemi aktardık ve çözümünü talep ettik.

  Yunanistan da Türk öğretmenler, koronavirüs aşı listesine alınmadı #2

  "BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI"

  Anlaşılan, Eğitim Bakanlığı, azınlık ortaokullarında görev yapan azınlık mensubu öğretmenlerin isimlerinin bulunduğu listeyi Sağlık Bakanlığı'na iletmemiş. Neden böyle bir uygulamaya gidildiği gerçekten merak konusu. Sebebi her ne olursa olsun, sağlıkla ilgili bu önemli sorun mutlaka bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır."

  Yunanistan Sağlık Bakanlığı, bir süre önce koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında tüm ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin yüksek risk grubu sayılmasına ve yaş sıralamasına göre aşamalı olarak koronavirüs aşısı olmasına karar vermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir