Petrol
86.92
3.17%
Euro
19.3905
-0.04%
Dolar
18.634
0.01%
Altın
1.059
1.15%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
323.142
3.11%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Yunanistan'da yeni bakanlar yemin etti

  Yunanistan'da yeni bakanlar yemin etti

  Yunanistan'da SYRIZA-ANEL hükümetinde yapılan revizyon sonrası yeni bakanlar yemin ederek göreve başladı.
  • AA
  • 05.11.2016 - 15:06

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un huzurunda gerçekleşen törende, Başbakan Aleksis Çipras da hazır bulundu. Dini yemin törenini Atina Başpiskoposu İeronimos yönetti.

  ÇİPRAS YEMİN ETMEDİ

  Törende, Ateist olarak bilinen Aleksis Çipras'ın yemin etmediği dikkatlerden kaçmadı.

  KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  Dün gece açıklanan yeni kabinede sadece dört bakanın koltuklarını korudukları görülürken, başta ekonomiye ilişkin bakanlıklar olmak üzere pek çok bakanlıkta değişiklik oldu.

  Yunanistan da yeni bakanlar yemin etti #1

  Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı VİDEO

  15 YENİ İSİM

  Birçok bakan farklı görevlerle kabine içinde kalırken, bakan yardımcıları ve vekilleri dahil olmak üzere toplam 48 üyeli kabinede 15 yeni isim yer aldı. Yeni kurulan beş bakanlığa ise hali hazırda kabinede bulunan isimler getirildi.

  Kreditörlerle müzakereleri yürüten isimlerin başında gelen Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos koltuğunu korurken, Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve küçük ortak ANEL'in lideri Savunma Bakanı Panos Kammenos görevlerine devam eden diğer isimler oldu.

  Yunanistan da yeni bakanlar yemin etti #2

  Ekonomi, çalışma ve enerji bakanlıklarında değişikliğe gidilmesi ise kreditörlerin taleplerine daha hızlı ayak uyduracak bir kabine oluşumu olarak yorumlandı.

  Yunanistan da yeni bakanlar yemin etti #3

  KABİNEDE 8 BAKAN VAR

  Kabinedeki en genç isim olan 31 yaşındaki Çalışma ve Sosyal Dayanışma Bakanı Efi Ahçıoğlu ile birlikte toplam 8 kadın kabinede yer alırken, ANEL'e mensup üyelerin sayısı da 5'ten 7'ye yükseldi.

  Yunanistan da yeni bakanlar yemin etti #4

  Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanılığında ise İstanbullu Rum olan Profesör Kostas Gavroglu, din dersi müfredatıyla ilgili kiliseyle sorun yaşayan Nikos Filis'in yerine görev alacak.


  Görüş Bildir