Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
479.053
-8.06%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Yunanistan'ı ayağa kaldıran tiyatro oyunu

  Hz. İsa ve havarilerine hakaret içeren Corpus Christi adlı oyun Yunanistan'da protesto edildi.
  • 13.10.2012 - 21:34
  Yunanistan'ı ayağa kaldıran tiyatro oyunu

  Yunanistan ı ayağa kaldıran tiyatro oyunu #1

  ABD'li yazar Terrence McNally'nin ''Corpus Christi'' adlı oyununun sahneleneceği Hitirio tiyatrosu önünde, aşırı sağcı Altın Şafak milletvekillerinin de aralarında bulunduğu Hristiyan aktivistler protesto gösterisinde bulundu ve oyunun oynanmasını engelledi.

  İzleyicilerin tiyatro salonuna girmesini engelleyen gruptan 4 kişi gözaltına alındı.

  Yunan polisi, protesto gösterisine katılan Altın Şafak milletvekili Christos Pappas için kovuşturma talep etti. Pappas'ın, gözaltına alınmak üzere araca götürülen bir kişiyi polisin elinden aldığı bildirildi.

  Oyunun dün akşamki gösteriminde de 100 kadar kişi protesto gösterisinde bulunmuş, oyunu destekleyen 200 kadar kişiyle karşı karşıya gelen protestoculardan 35 kişi gözaltına alınmıştı.

  Dün gece çıkan olaylarda gözaltına alınan 35 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.

  Yunan hükümet yetkililerinin ifade özgürlüğüne aykırı olarak değerlendirdiği protestolar, bu konudaki tartışmaları da yeniden başlattı.

  Anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) çıkan olayları kınarken, Demokratik Sol Parti (DİMAR)tarafından yayınlanan bildiride ''Altın Şafak Partisi milletvekillerinin devlet ilkelerini ihlal ederek şiddet olaylarını tırmandıran antidemokratik davranışlar sergilemelerinin tüm yasal yollar aracılığıyla durdurulmasının tam zamanıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

  Ancak Altın Şafak Partisi Basın Sözcüsü ve milletvekili İlias Kassidiaris, Yunanlıların dini duyguları ve tarihsel hafızalarının rencide edildiği her durumda Altın Şafak'ın müdahale edeceğini vurgulayarak, ''Bundan sonra Repusis ve SYRIZA milletvekilleri gibi anti-Yunan maydanozları kapı dışarı edilecektir'' ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir