Dolar
7.2833
1.0923%
Euro
8.5857
1.2142%
Altın
1939.14
1.4178%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
455.347
2.8361%
Bitcoin
83932.99
3.0415%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Yunanistan'ın petrol arayacağı bölgenin haritası

  Yunanistan'ın petrol arayacağı bölgenin haritası

  Harita, Türkiye'ye Ege ve Akdeniz'de nefes alacak alan bile bırakmıyor.
  • 08.01.2013 - 05:31
  Yunanistan'ın petrol arayacağı bölgenin haritası

  Yunanistan ın petrol arayacağı bölgenin haritası #1

  Yunanistan'da yayınlanan To Vima gazetesinin, "Atina, ekonomik krizden çıkış için Ege denizinde petrol ve doğalgaz aramaya karar verdi" haberinin ardından Yunan basını dün de Yunanistan'ın arama yapmayı planladığı bölgenin haritasını yayınladı. Harita, Türkiye'ye Ege ve Akdeniz'de nefes alacak alan bile bırakmıyor.

  YUNAN BAŞBAKAN'IN PLANI

  Vatan'da yer alan habere göre, Başbakan Antonis Samaras'ın onayıyla başlatılan girişim kapsamında hükümetin, Yunan kıta sahanlığının dış sınırlarını deklare etmek için Birleşmiş Milletler'e başvurmasına karar verildi. Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi'nin hazırladığı deklarasyon aynı zamanda Atina'nın gelecekte doğalgaz ve petrol aramayı planladığı 'Münhasır Ekonomik Bölge' için de zemin oluşturacak. Gazete, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın bu konuya büyük önem verdiğini, yakın çevresinin ise BM'ye yapılacak deklarasyon halinde "Suriye ve Kürt meselesi ile boğuşan Türkiye'nin yeni bir cephe açma riskine girmeyeceği" görüşünde olduklarını ileri sürdü. Yunan uzmanlar ise Samaras'ın girişiminin krize çare olmaktan öte, milliyetçi kesimlerin oyunu kazanmaya yönelik geleneksel bir seçim vaadi olduğunu savunuyor.

  BM'YE SUNULACAK HARİTA

  Önceki gün yayınlanan bu haberin ardından dün de Yunan basını Samaras'ın BM'ye deklare etmek istediği haritayı yayınladı. Haritada Yunan hükümetinin Doğu Akdeniz ve Ege'nin hemen hemen tamamında hak iddia etmeyi amaçladığı, bunun için de Ege Adaları'nın kıta sahanlığını kullandığı görülüyor. Yunan tezleri, 'Adaların kendi varlıklarını devam ettirebilmek için büyük kara parçalarına göre daha dezavantajlı' konumda oldukları, bu nedenle de Yunan Adaları'nın kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge konusunda Türkiye'ye göre daha geniş MEB ilan etmeye haiz olduğu görüşüne dayanıyor. Bu görüş baz alındığında Meis Adası gibi Türkiye'ye çok yakın konumda olan bir Yunan Adası'nın çevresindeki 200 mil yarıçapındaki alan bile Yunanistan'a ait oluyor. Yani Türkiye'ye Ege ve Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayacak pek bir alan da kalmıyor.

  "TÜRKİYE'DEN KORKMAYIN"

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos Real News'e verdiği demeçte 'Her ülkenin egemenlik hakkı olan bir konu için kimse bizi tehdit edemez. Yunanistan haklarını ve çıkarlarını koruyacak beceri ve kararlılıktadır' derken Yunan hükümetine yakınlığıyla bilinen milliyetçi Ethnos gazetesi dün yayınladığı başyazıda Samaras'ın doğru bir hamle yaptığını belirterek şöyle yazdı: Papandreu'nun Yunanistan Başbakanlığı yaptığı dönemde Kıbrıs (Rum Kesimi) Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen Ankara'dan korkmadan Münhasır Ekonomik Bölgesi'ni ilan edip arama çalışmalarına başladı. Dünyada 134 ülke de benzer karar alarak MEB'lerini ilan etti. Uluslararası Deniz Sözleşmesi (121'inci maddesinin 2'nci paragrafı) ülkelere bu hakkı veriyor.

  DAVUTOĞLU: "KARŞILIĞINI VERİRİZ"

  Yunanistan'da süren Münhasır Ekonomik Bölge tartışmalarına Ankara'dan jet yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün sabah yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışması başlattığı haberleriyle ilgili, 'Böyle bir durumda Türkiye de mukabil adımlar atar. Ama buna ihtiyaç hissedilmeyeceğini ümit ediyorum' dedi. İsmini vermeden konuşan bir Türk diplomat da Yunan basınında yer alan demecinde, 'Yunanistan BM'ye koordinat bildirirse biz de aynısını yaparız. Her ülkenin bunu yapmaya hakkı var' dedi.

  Görüş Bildir