taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46565
6.1504
1204.65
91445.28
211.678

Dünya'da Kurban Bayramı

İslam aleminin en kutsal günlerinden olan Kurban Bayramı tüm dünyada büyük bir coşku ile kutlanıyor.

Haber Merkezi | 01.09.2017 - 09:57..

Kurban bayramı Türkiye'de olduğu gibi dünya üzerindeki tüm müslüman topluluklarda coşku ve mutlulukla kutlanıyor. Sabahın erken saatlerinde yola koyularak camiilere akın eden Müslümanlar, bayram namazını kıldı, camiiler doldu taştı.

Dünya'dan Kurban Bayramı manzaraları

AVUSTRALYA

Bayramın en erken kutlandığı ülke Avustralya oldu. Başkent Vancouver ve Sidney'de bulunan camiilere giden müslümanlar namazlarını kıldı. Namazın ardından tüm cemaat biribiriyle bayramlaştı.

Dünya'da Kurban Bayramı

ÇİN

Bayramın en erken kutlanıldığı ülkelerden biri de Çin oldu. Çin'de özellikle Uygur bölgesinde bulunan Müslümanlar camiileri doldurdu. Camiilere sığmayanlar dışarıda namazlarını kıldı.

Dünya'da Kurban Bayramı

Camiilerde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Camii cemaati Girişlere kurulan X-Ray cihazlarından geçerek içeri girdi.

Dünya'da Kurban Bayramı

ENDONEZYA

Kurban bayramının idrak edildiği bir diğer Asya ülkesi de Endonezya oldu. Bir kıyı kenti olan Başkent Jakarta'da müslümanlar camiiye tekneler ile geldi. Genç, yaşlı- kadın, erkek demeden binlerce kişi camii ve mescitlere akın etti.

Dünya'da Kurban Bayramı

Camilerin dolması sebebiyle çok sayıda kişi limanlarda birlikte cemaat yaparak namazlarını kıldılar.

Dünya'da Kurban Bayramı

IRAK

Ortadoğu'nun gözyaşı ile dolu iklimi, bayram ile bir nebze olsun yumuşadı. Irak'ın başkenti Bağdat ve Erbil'de de camiiler yine doldu taştı. Müslümanlar namazlarını birlikte kılıp, tüm islam alemi ve dünya için el açıp dua ettiler.

Dünya'da Kurban Bayramı

Dünya'da Kurban Bayramı

Bayramlaşmanın ardından camii çıkışında pilav ve kurban eti ikram edildi.

Dünya'da Kurban Bayramı

AZERBAYCAN

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'da da kurban bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, vatandaşlar bayram namazı kılmak için camilere akın etti. Namazın ardından tüm müslümanlar bayramlaştı.

Dünya'da Kurban Bayramı

RUSYA

Rusya'nın Başkenti Moskova'da bulunan ve açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Mokova Merkez Camii'ne müslümanlar akın etti. 100 bini aşkın kişinin geldiği namazda cemaat dışarılara kadar taştı, kaldırımlar ve sokaklarda namaz kılındı.

Dünya'da Kurban Bayramı

FİLİSTİN

İsrail'in sistematik zulmüne maruz kalan Filistinliler, namazlarını kılmak için camiilere akın etti. İsrail işgali altında tutulan Mescid-i Aksa'da binlerce kişi saf tutarken, camiye sığmayan kalabalık avluda namazlarını kıldı.

Dünya'da Kurban Bayramı

Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas bayram namazını Ulusal Yönetimin Başkenti olan Ramallah'da kıldı. Abbas'a cami cemaatiyle birlikte devlet erkanı da eşlik etti.

Dünya'da Kurban Bayramı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)