taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6506
Euro
7.2716
Altın
1595.44
Borsa
89303.51
Gram Altın
341.21
Bitcoin
41886.15

Dünya'nın en eski hattı 101. yaşını kutladı

İETT bünyesinde dünyanın en eski hatlarından biri olan Nostaljik Tramvay'ın hizmete girmesinin 101. yılı Taksim'de düzenlenen törenle kutlandı.


Whatsapp ile paylaş

Dünya'nın en eski hattı 101. yaşını kutladı

6b

Törende, kentte ilk kullanılan elektrikli Nostaljik Tramvay'lardan birisi, 101. yıl anısına restore edilerek, yeniden kullanıma sunuldu. İstanbul'da 1966 yılına kadar hizmet veren 1914 model tramvay, 49 yıl sonra "115 numara" ile yoluna devam edecek. Böylece İstiklal Caddesi'nde çalışan tramvay sayısı 4 oldu.

KONSER VERİLDİ

İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, yetkililer ve vatandaşlarla Tünel'den bittiği tramvayla İstiklal Caddesi'nde yolculuk yaptı. Yolculuk esnasında Beyoğlu Güzelleştirme Koruma Derneği'ne bağlı bir müzik grubu da konser verdi. Kahveci, tramvayda gazetecilere yaptığı açıklamada, Nostaljik Tramvay'ın İstanbullular için çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Tramvayın 1914'te hizmete başladığını dile getiren Kahveci, "Osmanlı zamanından beri halkımıza hizmet veren bir hat. Dünyanın en eski hatlarından birisi. İstanbul ile özdeşleşmiş, çok önemli bir hattımız. Bugün bunun 101. kuruluş yıl dönümü kutluyoruz" dedi.

TRAMVAY BAŞKA BÖLGELERDE DE YAPILACAK

Bu yılın anısına bir sürpriz hazırladıklarını anlatan Kahveci, şöyle devam etti: "Bu hatta ilk hizmet veren tramvaylarımızdan birisini restore ederek, yeniden hizmete sunuyoruz. İçinde bulunduğumuz ve 115 numarasını verdiğimiz bu tramvay, çeşitli hatlarda hizmet verdi. 1966'da Anadolu Yakası'nda emekliye ayrıldı. Sonra çalışan arkadaşlarımız tarafından aslına uygun olarak restore edildi. İstanbullulara ilk tramvay hizmeti veren araçlardan birisi. Taksim bölgesinde çalışacak. Anadolu Yakası'nda da böyle bir hattımız var. Belediyemizin nostaljik tramvay yapmayı düşündüğü başka bölgeler var. Bu tramvayı oralarda da hizmete sunacağız."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir