taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9428
6.554
1571.81
122141.75
300.359
50641

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

Kimi sıra dışı yapısıyla çağdaş mimarinin en tartışılan projelerinden, kimi ise yer aldığı şehirle özdeşleşmiş turizm mekanı. Ortak noktalarıysa dünyanın gelmiş geçmiş en tartışılan yapıları olmaları.

Özel İçerik | 16.02.2019 - 11:07..
Whatsapp ile paylaş
Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Onlar, bazen formları bazen yapım süreçleri bazen de skandallarıyla uzun bir süre gündemi meşgul etmeleriyle hatırlanıyor. Aynı zamanda buluşma noktası ya da şehrin simgesi haline gelmeleriyle de... İşte gelmiş geçmiş en tartışmalı mimari yapılardan altı tanesi.

PRUİTT - IGOE TOPLU KONUTLARI – MİNORU YAMASAKİ

Sakinlerinden biri tarafından “Yeryüzündeki cehennem” olarak tanımlanan proje, toplu konut tarihindeki en büyük başarısızlık olarak kabul gördü. Modern eleştirmenler tarafından hapishanemsi diye tanımlanan yerleşim, düşük gelirli kullanıcıları üzerinde geniş çaplı zihinsel sağlık problemlerine sebep olmuştu. Yapılışı üzerinden yirmi yıl bile geçmeden yerleşime uygun olmadığı gerekçesiyle boşaltılıp yıkıldı.Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

KADINLARIN EVİ - ŞİKAGO

Şikago’daki Woman’s Building, kadınların sanat ve zaanat konusundaki başarılarına adanmış bir proje olarak 1893’de yapılmıştı. Erkek ağırlıklı komitenin gereksiz olarak niteleyip taş koymalarına ve bazı eleştirmenlerin çekingen, içine kapanık, kırılgan ve kadınsı gibi saçma sıfatlarla karalamaya çalıştığı yapı; mimar Sophia Hayden’in önderliğinde, tamamen kadınlardan oluşan bir tasarım ve yönetim ekibiyle hayat bulmuştu. Yapı," tamamıyla kadınların çalışmalarına ayrılmış bir alana ihtiyaç var mı?" gibi manasız tartışmalara konu oldu uzun süre.

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

SYDNEY OPERA BİNASI - AVUSTRALYA

Danimarkalı mimar Jørn Utzon’un projesi, yarışma seçim komitesi tarafından reddedilmişti aslında. Jüri üyesi Fin mimar Eero Sarinen sayesinde yarışmaya katılabilmiş ve iki yüzden fazla proje arasında birinci seçilmişti. Reddedilmeyle başlayan proje süreci nefret, kovulmalar, skandal ve aşılan bütçelerle devam etti. Öngörülen 18 milyon Avustralya doları maliyet ve 18 aylık inşaat süreci;  yapının karmaşık strüktürü ve Utzon’un işten kovulmasına uzanan mükemmeliyetçiliği sebebiyle, Peter Hall tarafından 16 yıl sonunda, 102 milyon Avustralya dolarına tamamlanıyordu.

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

PARİS'İN SEMBOLU EİFFEL KULESİ

Eiffel Kulesi, 1889’da açıldığında Parisliler tarafından topa tutulmuştu. Bir kere 19. Yüzyıl Haussman planında ortaya çıkan düşük katlı zarif çatı manzarasına hiç mi hiç uymuyordu dev metal silüetiyle. Parislilerin o dönemlerde, “Dev bir fabrika bacası” veya “Tamamen trajik bir sokak lambası” diye tanımladıkları kule, zamanla Paris’in sembolü haline geldi.

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

KATAR - AL WAKRAH STADYUMU

Tartışmalı demişken, uğruna en çok tartışma yapılan şeylerden biri de futbol. Yazın oynanacak olan Dünya Kupası, Katar aşırı sıcak olduğu için kabul edilmemişti. 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi, yaşanan yolsuzluk ve kara para aklama suçlamaları nedeniyle kaşların epeyce bir kalkmasına neden olmuştu. Derken Bağdat doğumlu ünlü Mimar Zaha Hadid’in Doha’daki Al-Wakrah Stadyumu projesi çıktı ortaya. Tasarımlarında ağırlıkla akışkan, organik formlar ve geometrik desenlere yer veren Hadid’in Al-Wakrah projesi, fazla “organik” olarak değerlendirildi.  Projeyi görenlerin sıklıkla söylediği şeyi, Amerikalı Komedyen Jon Stewart dillendiriyordu: Stat, kadın cinsel organına benziyor! Kazandığı birçok başarı ve ödülle dünyanın en çok tanınan mimarları arasına giren Zaha Hadid yorumları utanç verici ve saçma bulmuş, “İçinde delik olan her şey vajina mı?”diye çıkışırken “Bu stadı bir erkek tasarlasa kimse böyle bir benzetme yapmaz.” diyordu. Diğer yanda stat inşaatı sırasında gerçekleşen işçi ölümleri, Katar’ın tartışmaya açık çalışma koşulları konusunda kanuni boyuta varan büyük tartışmalara yol açıyordu.

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

SAGRADA FAMİLİA - BARCELONA

Birçoğumuzun duyduğu rivayete göre, İspanyol mimar Gaudí, “Müşterimin acelesi yok.” demişti, Barselona’nın ikonik Roma Katolik kilisesinin bitmek bilmeyen inşaatı hakkında. 1882’de başlayan ve Gaudí’nin 1926’da aniden ölümüyle ortaya çıkan, "Projeyi tamamlamak etik mi?" tartışmalarıyla neredeyse duran inşaat, şu an hala devam ediyor.

Dünyanın en tartışmalı 6 yapısı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir