taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.577
Euro
7.2636
Altın
1619.71
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.76
Bitcoin
42707.46
fuzulev

Dünyanın ilk yer altı camisi ibadete açıldı

Hira Mağarası'ndan esinlenerek yapılan ve Dünya Mimarlık Festivali'nde 'dini yapılar' kategorisinde birinci olan Sancaklar Camii'nin çizgi dışı minaresi de volkanik taşlarla inşa edildi.


Whatsapp ile paylaş

Dünyanın ilk yer altı camisi ibadete açıldı

Dünyanın ilk yer altı camisi ibadete açıldı

İstanbul Büyükçekmece,  alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkatleri çeken ve Dünya Mimarlık Ödülü'ne sahip bir camiye kavuştu.

HİRA MAĞARASI'NDAN ESİNLENEREK YAPILDI

Hz. Muhammed'e ilk vahyin geldiği Hira Mağarası'ndan esinlenilerek tasarlanan cami, Sancak Ailesi'nin katkılarıyla yaptırıldı. Dünya Mimarlık Festivali'nin dini yapılar kategorisinde birincilik ödülü kazanan Sancaklar Camii, yeraltına inşa edilirken sadece gün ışığıyla aydınlanmak üzere tasarlandı.

'DÜNYA ÇAPINDA 2 ÖDÜL ALDI'

İskan belgesi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün tarafından Sancak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sancak'a teslim edildi. Akgün, "Emre Arolat Hoca’nın bu projesi dünya çapında 2 ödül aldı. Proje bazında Barcelona’da ve bitmiş proje olarak da Singapur’da birincilik ödülleri alan bir ibadethaneye sahibiz" dedi.

Dünyanın ilk yer altı camisi ibadete açıldı

MİNARE VOLKANİK TAŞLARLA YAPILDI

Minaresi özel volkanik taşlarla yapılan caminin arka bölümünde ise ilahiyat alanında zengin kaynaklar içeren bir kütüphane, araştırmacıların hizmetine sunulacak. Cami sahip olduğu kütüphaneyle ibadetin yanı sıra bir yaşam alanı olarak da kullanılacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir