taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7146
6.3038
1463.53
106588.41
268.769
41081.65

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

92 yaşında vefat eden Yaşar Kemal için bugün İstanbul Teşvikiye Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

02.03.2015 - 11:29..
Whatsapp ile paylaş
Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

YAŞAR KEMAL

Bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde önceki gün 92 yaşında hayatını kaybeden Türk edebiyatının ulu çınarı yazar Yaşar Kemal'in sevenleri, erken saatlerden itibaren yazar için cenaze töreninin düzenlendiği Teşvikiye Camisi'ne geldi.

Yaşar Kemal, cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SOSYETİK CENAZELERİN MEKANI TEŞVİKİYE

Yaşar Kemal Anadolu'nun sesiydi. Eserlerinin tamamında Türk ve Kürt köylüsünün çektiği acılara yer vermiş ve mazlumların sesi olarak edebiyatımıza damga vurmuştu. Onun kitaplarını okuyan herkes, Anadolu insanından, onların duygularından, hasretlerinden ve acılarından derin izler bulurdu. Cenazesinin kaldırıldığı yer ise, Türkiye'de Anadolu insanına en uzak düşünce ve yaşam ikliminde gezen "elit" kesimin cenaze törenleri için kullandığı Teşvikiye Camisi oldu.

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Ünlü yazarın cenaze töreni için emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı cami ve çevresinde çok sayıda canlı yayın aracı da töreni yayınlamak üzere çalışmalarına sabahtan itibaren başladı.

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda Video

Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban, yeğeni Sadık Gökçeli ile diğer yakınları da taziyeleri kabul etti. Caminin avlusuna girişte cenaze için gelenlerin yakasına Yaşar Kemal'in fotoğrafı takılırken, dileyenler oluşturulan anı defterine de düşüncelerini yazdı.

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Yaşar Kemal -GALERİ

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Yaşar Kemal son yolculuğuna uğurlandı Video

ÇOK SAYIDA SİYASİ KATILDI

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'in cenazesine katılanlar arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra çok sayıda siyaset, spor ve sanat camiasından ünlü isimler katıldı.

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

TÜRKÇE VE KÜRTÇE DUA EDİLDİ

Yazarın tabutunun başında bazı vatandaşlar Türkçe ve Kürtçe dua ederken bazıları ise Kur'an-ı Kerim okudu.

Yaşar Kemal'in manevi oğlu Ahmet Güneştekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün en zor günümüz, namuslu bir ömür yaşadı. Bize güzel insanlar olmamızı öğretti. Bütün hayatını barışa adadı ve ölümü de barışın en yakın olduğu güne denk geldi, 28 Şubat anlamlı bir gündür, tesadüf değildir. Her zaman barışı göreceğim diyordu bence gördü ve hissetti. Ve bence böyle bir günü seçmiş olması bütün insanlığa bir mesaj verdi. O dev adam bütün ağırlığıyla bugünü seçti" diye konuştu.

Sanatçı Tarık Akan da Yaşar Kemal'in dahi bir insan olduğunu ifade ederek, "Acımız büyük, olağanüstü bir insandı. Yaşar ağabeyi ölümsüzlüğe uğurluyoruz" dedi.

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

DÜNYA BASINI VEFATINI BÖYLE DUYURDU

AP (ABD): “İlk romanı İnce Memed ile tanınan Yaşar Kemal, aynı zamanda ilk yıllarında kalemini Marksizmi desteklemek ve kendisinin de parçası olduğu Kürtler dahil Türkiye’deki azınlıkların haklarını savunmak için kullandı.”

New York Times (ABD): “Kürt haklarının açık sözlü savunucusu ve ülkesinin liderlerinin keskin muhalifi olarak Yaşar Kemal sık sık yasalarla sorun yaşıyordu.”

BBC (İngiltere): “Yaşar Kemal Türkiye’nin ilk Nobel Edebiyat Ödülü adayıydı. Çalışmaları sayısız dile çevrildi.”

Guardian (İngiltere): “Yaşar Kemal mazlumların yaşamlarına eğilen ve çalışmaları 40 dile çevrilen Türkiye’nin en büyük yazarlarından biriydi.”

EVİNE ZİYARETÇİ AKINI

Yaşar Kemal’in vefatının ardından Üsküdar Vaniköy’de bulunan evi sanat, siyaset ve edebiyat dünyasının akınına uğradı. Sanatçı Zülfü Livaneli; “Hep bu eve gelirdim. Beni yukarıda Yaşar Kemal karşılardı. Bu sabah, ‘Artık Yaşar abi yok mu’ dedim. İnanılacak bir şey değil” dedi. Ustanın evine taziyeye gelenler arasında sanatçı Suavi, gazeteci yazar Nebil Özgentürk ile Zeynep Oral, eski İnsan Hakları Derneği Başkanı ve siyasetçi Akın Birdal, piyanist İdil Biret ve orkestra şefi Gürer Aykal da vardı.

Yaşar Kemal barışın en büyük destekçisiydi

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Yaşar Kemal: Kürt'üm diye dışlanmadım

Edebiyatın büyük ustası Yaşar Kemal'e veda

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir