taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.27905
5.96445
1321.015
102715.01
224.228

Ege Denizi'nde 64 kaçak göçmen kurtarıldı

Kuşadası'na bağlı Davutlar açıklarında, Yunanistan'ın Sisam Adası'na doğru hareket halinde olan bir lastik bottaki 64 göçmen, boğulmaktan kurtarıldı.

İHA | 16.01.2019 - 07:44..
Whatsapp ile paylaş

Ege Denizi’ndeki fırtına nedeniyle denetimlerini sıklaştıran Sahil Güvenlik ekipleri, Kuşadası’na bağlı Davutlar açıklarında yasadışı yollardan Yunanistan’ın Sisam Adası’na doğru hareket halinde olan bir lastik bot tespit etti. Denizdeki şiddetli fırtına nedeniyle büyük tehlike atlatan lastik botu durduran Sahil Güvenlik ekipleri 11’i çocuk, 19’u kadın 64 düzensiz göçmeni kurtardı.

2 AYLIK AFGAN BEBEK KORUMA ALTINDA

Kurtarılan kaçak göçmenler arasında bulunan 2 aylık Rashid M. isimli Afganistan uyruklu bebeğin durumu, yürekleri dağladı. Sahil Güvenlik ekipleri 2 aylık bebeği koruma altına aldı. Sahil Güvenlik botuna bindirilip, Kuşadası’na getirilen ve sağlık kontrolünden geçirilen Rashid bebeğin tüm bakımını yapan ekipler, daha sonra bebeği kendi elleriyle besledi.

Bu arada, fırtınaya yakalanarak büyük tehlike atlatan ve ekipler tarafından yakalanan 31 Orta Afrika, 20 Afganistan, 12 Kongo ve 1 Eritre uyruklu toplamda 64 kaçak göçmen, ifadelerinin alınmasının ardından İl Göçmen Bürosu'na teslim edildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI DURDURULDU

Bu arada, sabah saatlerinde Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı açıklarında meydana gelen ve 4 yaşında bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan kaçak göçmen faciasıyla ilgili olarak, Sahil Güvenlik ekiplerinin yürüttüğü arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklama şöyle:

“Güzelçamlı açıklarında yarı batık lastik bot içerisinde yardıma ihtiyacı olan bir grup göçmenin bulunduğu bilgisi alınmıştır. İhbarın alınmasını müteakip arama kurtarma maksatlı olarak bölgeye 3 Sahil Güvenlik Botu ve 1 Sahil Güvenlik Helikopteri görevlendirilmiştir. Yarı batık halde tespit edilen göçmen botunda bulunan 42 Irak, 3 Filistin, 2 Suriye ve 1 Magritte uyruklu olmak üzere toplam 48 düzensiz göçmen (15 erkek, 13 kadın, 20 çocuk) sağ olarak kurtarılmış ve Irak uyruklu 1 düzensiz göçmenin (1 çocuk) cansız bedeni denizden alınmıştır. Kurtarılan göçmenlerden alınan ilk ifadelere göre kayıp olmadığı öğrenilmiştir. Arama kurtarma faaliyetlerine son verilmiştir."

Ege Denizi'nde 64 kaçak göçmen kurtarıldı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir