Petrol
97.33
-0.07%
Euro
18.5686
0.84%
Dolar
17.9578
0.50%
Altın
1.031
0.18%
Borsa
2854
0.85%
Bitcoin
439.951
5.38%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  58 yaşında okuma azmi

  Hediye Vicdan İrfanoğlu 58 yaşında olmasına rağmen eğitime doymuyor.
  • 08.03.2013 - 14:47
  58 yaşında okuma azmi

  58 yaşında okuma azmi  #1

  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni geçen sene birincilikle bitiren 58 yaşındaki Hediye Vicdan İrfanoğlu, eğitime doymuyor. Aynı sene mezun olduğu üniversitede Yüksek Lisans yapan İrfanoğlu, eğitimin her yaşta olabileceğini ifade ederek bütün kadınları okullu olmaya çağırdı.

  EĞİTİM ŞART


  Eğitimini sürdüreceğini ifade eden İrfanoğlu, "Önceleri gelecekteki hedeflerin planların neler dediklerinde üniversiteyi okumak derdim şimdi ise yüksek lisansımı yapıyorum. Çıtalarım çok yüksek. Yaşım ne kadar ilerlese de eğitimimi sürdüreceğim. Kadınların daha güçlü bir geleceği olabilmesi için eğitimin şart" dedi.

  Eğitimini sürdürürken eşinin çok destek olduğunu ifade eden İrfanoğlu, "Hiçbir şey tek başına olmuyor. Ben buralara kadar geldiysem eşimin ve çocuklarımın sayesinde geldim. Benim eşim bana inanılmaz bir destek verdi. Eğer eşim bana okumam için bu kadar destek vermeseydi ve özel hayatından bu kadar fedakarlık yapmasaydı belki bende okuyamazdım ve yüksek lisans şansımı gerçekleştiremezdim. Buradan bütün erkeklere sesleniyorum; lütfen kardeşlerinizi, kızlarınızı, eşlerinizi, annelerinizi okumaları için destekleyin. Okumaları için lütfen yanlarında olun" diye konuştu.

  İSTİKBALİNİZİ BİR BAŞKASININ ELİNE TESLİM ETMEYİN

  Kadınlara hakları konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyleyen İrfanoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili de şu mesajı verdi;

  "Kadınlar hangi şartlarda olursanız olun, ne şartlarda yaşıyorsanız yaşayın lütfen haklarınıza sahip çıkın. Haklarınıza sahip çıkarken de lütfen kendinizi geliştirin. İstikbalinizi bir başkasının eline teslim etmeyin. Eğitiminizi yarıda bırakmayın mutlaka bıraktıysanız da lütfen devam edin ve bir diploma bir meslek sahibi insanlar olun. Kendi ekmeğinizi kendiniz kazanın, kocanızın, babanızın, çocuklarınızın eline bakmayın. Çünkü insan, kendi parasını kendi kazanırsa hayatta daha dik duruyor. Bunun sonucunda ise ailesinde ve bulunduğu çevrede bir söz söylenecekse onunda sözü geçiyor. Bu yüzden hangi haksızlığa uğramış olursanız olun, eğitimle kendilerini ön plana koyun."

  Son zamanlarda kadına dair projeler yapıldığını ancak bu projelerin yeterli seviyede olmadığını dile getiren İrfanoğlu, üniversiteyi bitirme tezinin kadına şiddet olduğunu hatırlatarak " Tezime kadına dair bir alan araştırması yapmakla başladım. Sokağa çıktım ve yaklaşık 500 erkekle mülakat yaptım. Bir tane erkek bile eşimi, kızımı dövüyorum demedi. Peki, siz dövmüyorsanız kim dövüyor bu kadınları? Kim şiddet uyguluyor? Bunları daha iyi aydınlatmak gerekiyor, yoksa bu şekilde olmaz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir