Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.069
-2.14%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Okullar temizlik ve güvenlik sorunuyla boğuşuyor

  Türk Eğitim Sen, İstanbul’daki devlet okullarında temizlik ve güvenlik sorunlarının her geçen gün arttığını öne sürdü.
  • 28.03.2013 - 16:23
  Okullar temizlik ve güvenlik sorunuyla boğuşuyor

  Okullar temizlik ve güvenlik sorunuyla boğuşuyor #1

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün temizlik ve güvenlik sorununu acilen çözmesi gerektiği belirtildi.

  Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

  Devletin görevi

  Ülkede eğitime erişimin artırılması, fırsat eşitliği sağlanarak daha kaliteli eğitimin sunulması ve başarının yükseltilmesi devletin en önemli görevidir. Bu görev “Kimsenin eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamayacağı, ilköğretimin kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasız olduğu” şeklinde tanımlanmaktadır. Söz konusu görevin Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla yerine getirilmesi gerekmektedir. Okulların ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu bu amaçla hazırlanıp yürürlüğe konmuştur.

  222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 78. maddesine göre çalışanların maaş ve ücretlerinin dışında kalan “Küçük onarımlar, okulların genel giderleri, yoksul öğrencilere parasız olarak verilecek okul kitapları ve ders levazımı bedeli, öğrencilerin yiyecek, giyecek noksanlarının telafisi, esaslı hastalıkların tedavisi, pansiyonlu ilköğretim okullarının ve tamamlayıcı kursların ve sınıfların masrafları gibi her türlü giderleri” Özel İdare bütçesinden karşılanmalıdır.

  Okullarda para akışı durdu

  Bakanlık yukarıdaki maddeye atıfla, 20.07.2011 tarih ve 2011/40 nolu genelgeyle
  velilerden bağış alınmasını yasaklamış ve genelgeye aykırı davranan idareciler hakkında yasal işlem yapılacağını belitmiştir. Bu çerçevede neredeyse ceza almayan müdür kalmamıştır. Bu da yetmezmiş gibi Temel Eğitim Müdürlüğünün Ömer DİNÇER imzalı 10.12.2012 tarihli Bağış ve Yardımlar yazısıyla Okul Aile Birliği yöneticilerinin değişik yöntemlerle ya da sınıf anneleri aracılığıyla velilerden her öğrenci için bağış aidat v.b. adlar altında her türlü para talebi kesin dille yasaklanmış ve emre uymayan yöneticiler hakkında yasal işlem yapılacağı tehdidi yapılmıştır. Bu yazıyla birlikte okullara para akışı tamamen durmuştur. İkinci bir ceza almak istemeyen yöneticiler çaresiz durumdadır. Okul Aile Birliklerine yönetmelikle verilen para toplama görevi, genelge tehdidi ile ellerinden alınmış, hükümsüz ve kadük duruma düşmüştür. Okulların durumundan haberi olan İl Milli Eğitim Müdürleri başları ağırmasın diye yukarıdaki hükümleri tavizsiz uygulamaya koymuşlardır. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü 8 Mart 2013 tarihli yazısıyla okullarda temizlik hizmetlerinin Özel İdare Bütçesinden karşılanacağını duyurmuştur.

  Yazı aynen şöyledir: “İlçenize bağlı İlkokul, Ortaokul ve Anaokullarının temizlik hizmetleri Bakanlığımızca gönderilen ve İl Özel İdare Bütçesine aktarılan ödeneklerle karşılanmaktadır. Ancak, bazı okullarımızın daha iyi temizlik hizmeti yaptırmak için Okul Aile Birliklerinden çalıştırdıkları personelin maaşlarını veya SGK primlerini ödeyemez duruma düştüklerinde hak sahipleri de doğal olarak yargıya başvurarak, alacaklarını masrafları ile birlikte tahsili cihetine gitmektedirler. Genellikle Bakanlığımız adına ve aleyhine açılan bu tür davalarda hükmedilen tazminat, zorunlu olarak Merkezi Bütçeden karşılanmaktadır. Hem yargı yükünü artıran hem de harcama planlarında yer almayan bu tür tazminatlar, kamu kaynaklarının etkin ve verimli Kullanılmasını engellemektedir. Okul Aile Birliği ve idarecilerinin ileride bu tazminatlar nedeniyle olası bir rucu davasına muhatap olmamaları için SGK pirimi, ücret ve tazminatının ödenmesinde sorun yaşayacak personeli çalıştırmamaları konusunda uyarılmasını önemle rica ederim.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir