Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.999
-1.29%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Açıköğretim'de yılda 100 milyon dolar eğitim ihracatı

  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Davut Aydın, yılda 100 milyon dolar 'eğitim ihracatı' hedeflediklerini açıkladı
  • 25.04.2013 - 10:09
  Açıköğretim'de yılda 100 milyon dolar eğitim ihracatı

  Açıköğretim de yılda 100 milyon dolar eğitim ihracatı #1

  30 ülkedeki açıköğretim bürolarını 3 yılda 60 ülkeye yayıp, öğrenci sayısını da 100 bine yükseltmeyi amaçlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, yılda 100 milyon dolar 'eğitim ihracatı' yapmayı hedeflediklerini söyledi. 

  Öğrenci sayısını arttırma

  Bakü'den Brüksel'e, Kıbrıs'tan Makedonya ve Kosova'ya kadar Köln merkez olmak üzere Batı Avrupa'da açıköğretim bürolarında eğitim verildiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, "Önümüzdeki yıl Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kosova'da da açıköğretim bürosu açılacak. Gürcistan, Nahçıvan, Türkmenistan, Afganistan'da da açıköğretim bürosu açılması için çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu. Afrika Kıtası'nda da açıköğretim bürosu açılması için fizibilite çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydeden Rektör Aydın, "Hedefimiz üç yılda 60 ülkede eğitim hizmeti vererek öğrenci sayısını 20 binden 100 bine çıkarmak. Yılda 100 milyon dolarlık eğitim, bilim ihracatı etmek istiyoruz" dedi. 

  "Anadolu Üniversitesi, Barcelona futbol takımı gibi"

  Türkiye'nin ekonomik ve siyasi gücü arttıkça cazibe merkezi haline dönüştüğünü ve çeşitli ülkelerden eğitim talebi geldiğini anlatan Rektör Aydın, farklı ülkelerden gelen talebin ya insanları Türkiye'deki üniversitelere getirerek ya da o ülkelerdeki insanların ayağına eğitim hizmetini götürerek karşılanabileceğini dile getirdi. Anadolu Üniversitesi'nin açıköğretim yaşam boyu eğitim stratejisiyle oluşturduğu bürolarda farklı ülkelerde eğitim hizmeti vermeyi hedeflediğini aktaran Rektör Aydın, görev yaptığı üniversiteyi, "Türkiye'de yükseköğretimde Anadolu Üniversitesi, Barcelona futbol takımı gibi. Barcelona gibi oynar, paslaşır, golü bulur ve çakar. Bizde herkes Messi, Anadolu Üniversitesi'nin özelliği bu" sözleriyle tanımladı. 

  Eğitim ihracatı yapan tek üniversite

  Rektör Prof. Dr. Aydın, açıköğretim ofisi kurulan ülkelerde eğitimin Türkçe olarak, elektronik ortamda video konferans sistemiyle yapıldığını anlattı. Farklı ülkelerde Türkçe eğitim almak isteyen herkese eğitim fırsatı sunduklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Aydın, yurtdışı eğitim faaliyetleri kapsamında işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, halkla ilişkiler, dış ticaret gibi ülkenin ihtiyacı dikkati alınarak 10 programda hizmet verildiğini aktardı. Rektör Aydın, Anadolu Üniversitesi'nin Türkiye'de eğitim ihracatı yapan tek üniversite olduğunu söyledi. 

  "Daha esnek hesap verilebilir" 

  Eğitim ihracatında her yıl İngiltere'ye gelen 350 bin öğrenciden bu ülkenin yaklaşık 45, Avustralya'nın da 15 milyar dolar kazanç sağladığına dikkati çeken Rektör Prof. Dr. Aydın, Türkiye'nin coğrafi özelliğiyle gelecekte bölge ülkeleri arasında eğitim üssü olabileceğine değindi. Her ülkenin farklı hukuk sistemi ve kendi koşulları nedeniyle yabancı ülkelere eğitim hizmeti götürmede Türkiye'nin mali mevzuat programı dolayısıyla sıkıntı yaşadıklarını belirten Rektör Aydın, daha esnek, hesap verilebilir, saydam mali mevzuat programı düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir