Euro
10.3162
2%
Dolar
8.7653
1.31%
Altın
493.36
0.29%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.509
3.58%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Ahmet Kaya'lı Kürtçe ders kitapları

  Kürtçe seçmeli ders kitabında Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney fotoğrafları ile poşulu kardan adam dikkat çekiyor.
  • 17.10.2012 - 10:54
  Ahmet Kaya'lı Kürtçe ders kitapları

  Ahmet Kaya lı Kürtçe ders kitapları #1

  4+4+4 eğitim modeliyle birlikte Kürtçenin ilk kez 5. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulmasına karar verilirken, ilk ders kitabı da hazırlandı.

  KÜRT KÜLTÜRÜ ANLATILIYOR

  Kitap, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerindeki öğretim üyeleri ile Talim Terbiye Kurulu pedogoji uzmanları tarafından hazırlandı. Kitapta Kürt kültürüne ilişkin bilgiler ve fotoğraflar da dikkat çekiyor.

  ŞEMMAMME OYNAYAN ÇOCUKLAR

  Kitapta bir dönem yasak olan Hewan, Rojin, Baran gibi Kürtçe isimler kullanıldı. Meslekler tanıtılırken ise esmer, gür bıyıklı erkek figürleri kullanıldı. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in fotoğrafları da kitapta takvim anlatımlarında kullanıldı. Mevsimler bölümünde "kışın" anlatıldığı bölümde ise çocukların yaptığı kardan adamın kafasında poşu yer alıyor. Spor etkinlikleri anlatılırken ise Şemmamme oynayan çocuklar resmedildi.

  Kitapta bahar bayramı Nevruz Newroze diye yazılırken, çocukların ateşin üzerinden atlamaları da resmedildi. Kitapta ayrıca Diyarbakır kalesi, Adıyaman, Van gibi illere ait tarihi ve turistik yerler fotoğraflarıyla kitapta bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir