Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
458.666
-6.20%
14ºC
İstanbul
Sağanak yağış 14 C

  Akıllı cam üretildi

  SDÜ'nde insanlar, binaları ve elektrikli aletleri elektromanyetik dalgalardan korumak amacıyla akıllı cam üretildi.
  • 12.04.2013 - 11:41
  Akıllı cam üretildi

  Akıllı cam üretildi #1

  SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Türkiye’nin tek plazma mühendisi Doç. Dr. Lütfi Öksüz, SDÜ Plazma Araştırma laboratuvarında elektromanyetik dalgalardan korunma amacıyla akıllı cam adını verdikleri ürün geliştirdiklerini söyledi. Akıllı Cam projesi hakkında bilgi veren Öksüz, savunmasanayinde herhangi bir silah üretirken aynı zamanda bundan korunmanın yöntemlerini de düşünmek gerektiğini altını çizdi.

  Elektromanyetik dalgalardan insanları, binaları, elektrikli aletleri nasıl koruruz sorusundan hareketle akıllı cam üretim sistemlerini kurmaya yönelik proje yazdıklarını kaydeden Öksüz, “Akılı cam teknolojisi sayesinde dışarıdan dinlemeyi kesmek, görüntülenmeyi önlemek mümkün. Binaların dış cephelerinin görüntülerinin değiştirilmesi, perdelerin ortadan kaldırılması, güneş ışıklarının kesilmesi, radyasyon dalgalarının önlenmesi gibi artı amaçları da mevcut” dedi

  SAVUNMA SANAYİNDE DE KULLANILABİLECEK

  Bu tür sistemlerin otomotiv sektöründe de kullanıldığını ifade eden Öksüz, “Örneğin dikiz aynalarında özellikle arkadan gelen ışığın yansımasını değiştirip şoförün gözünü almasını engellemek mümkün. Artık ileride savaşlar elektromanyetik bombalarla olacak. Bir düğmeye basılmasıyla sadece elektromanyetik cihazlar yanacak. İnsanlara bir şey olmayacak ama bu tür cihazların da korunması gerekiyor. Bu bakımdan akıllı camlar savunma sanayinde de kullanılabilecek” açıklamasında bulundu

  ESKİDEN RENKLENDİRİLEMİYORDU

  TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumların desteklediği bu projenin benzerlerinden bir yönüyle ayrıldığını kaydeden Öksüz, “Türkiye’de ve dünyada akıllı cam teknolojisi üzerinde çalışılıyor. Fakat bu camların renklendirilmesi sorundu. SDÜ’de bu camları herhangi bir renkte üretme yeteneğine sahibiz” dedi.

  SERİ ÜRETİM İÇİN DESTEKLENMELİ

  SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Öksüz, gerekli destek verildiği takdirde projenin seri üretimle sonuçlanabileceğini belirtti. Öksüz, “Biz bu sistemleri kendi ülkemizde kurduk. Verilecek desteklerle de bunların seri üretimini de yapabilecek durumdayız. Bunun için de devletin üzerine çok büyük görevler düşüyor.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir