Dolar
6.9092
0.1492%
Euro
8.1857
0.2461%
Altın
2015.51
-0.1936%
Borsa
1087.16
0%
G. Altın
449.187
0.5036%
Bitcoin
77697.83
-0.5352%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Ali Demir'den Hakkari'deki öğrencilere ek başvuru süresi

  Yolları kapatan kar nedeniyle YGS'nin son başvuru tarihini kaçıran Şemdinlili öğrenciler için ek başvuru süresi tanındı.
  • 24.01.2013 - 08:58
  Ali Demir'den Hakkari'deki öğrencilere ek başvuru süresi

  Ali Demir'den Hakkari'deki öğrencilere ek başvuru süresi #1

  ÖSYM bir ilki gerçekleştirdi. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde karın kapattığı yollar nedeniyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) son başvuru tarihini kaçıran öğrenciler ÖSYM'den bir şans daha istedi. Bu isteklerini umutsuzca ÖSYM Başkanı Ali Demir'e ileten Milli Eğitim Müdürlüğü'ne olumlu yanıt verildi. Gençler, karlı yollar açıldıktan sonra başvurularını yapabilecek. Haberi sevinçle karşılayn öğrenciler "Dünyamız başımıza yıkılmıştı. Bizim için bir mucize gerçekleşti" şeklinde sevinçlerini ifade ettiler.

  ÖSYM bu haberi yalanladı...

  170 ÖĞRENCİ KAR MAĞDURU OLDU

  Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular 15 Ocak'ta sona erdi. Türkiye'nin dört bir yanında üniversite hayali kuran öğrenciler başvurularını yaptı. Ancak Hakkari'nin, Irak sınırının sıfır noktasındaki ilçesi Şemdinli'ye bağlı beldeler ve köyler Ocak ayı başından beri kar altındaydı. Yer yer 2-3 metreyi bulan ve yolların günlerce kapanmasına neden olan kar nedeniyle tam 170 öğrenci son tarih olan 15 Ocak'a kadar ilçe merkezine ulaşamadı. Ulaşanlar ise elektrik kesintisine takıldı. Aylardır zor şartlarda, imkansızlıklarla boğuşarak ders çalışan gençler kahroldu.

  İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ALİ DEMİR'E İLETTİ

  Veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdu. Sorun, 'ya tutarsa' denerek sınavı yapan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'e iletildi ve gençler için 'bir şans' daha istendi.

  DEMİR EK SÜRE TALİMATI VERDİ

  Demir'in talimatıyla, umutları kar altında kalan Şemdinlili 170 öğrenciye müjdeli haber geldi. ÖSYM kararı ile kar altındaki Şemdinli ve köylerindeki öğrencilere ek başvuru süresi tanındı.

  YOLLARIN AÇILMASININ ARDINDAN KAYIT YAPABİLECEKLER

  Kararın ardından hemen harekete geçen Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, ÖSYM başvuru merkezleri ve okullardan, kapanan yollar nedeniyle kayıt yaptıramayan öğrencilerin listesini istedi. Listede ismi yer alan 170 öğrenci yolların açılmasının ardından kayıt yaptırabilecek.

  "DÜNYAMIZ BAŞIMIZA YIKILMIŞTI"

  Derecik Beldesi'ne 20 kilometre uzakta bulunan Yeşilova Köyünde yaşayan lise son sınıf öğrencisi Kaan Taş da kar nedeniyle kayıt yaptıramayan öğrencilerden. Tıp okuma hayaliyle aylardır sıkı bir şekilde ders çalışan Taş, ÖSYM'den gelen haberin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. 'Yetkililere çok teşekkür ediyoruz. Dünyamız başımıza yıkılmıştı. Ama şimdi mutluyuz' diyen Kaan'ın tek isteği ise doktor olup köyünde hizmet vermek.

  "UNUTULMUŞ OLDUĞUMUZU SANIYORDUK"

  Mağdur öğrencilerden Serbest Kaynak da doktor olmak istiyor. Kaynak, sevincini 'Unutulmuş olduğumuzu sandığımız noktada gelen haberle çok sevindik. Artık derslerimize daha da sarılacağız. Böyle bir şeyi hiç ummuyorduk. Artık bu yıl için her şey bitti diyorduk. Ama mucize gerçekleşti' sözleriyle dile getirdi.

  Görüş Bildir