Petrol
94.9
0.06%
Euro
18.2041
0.09%
Dolar
18.5869
0.02%
Altın
1.022
-0.06%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
373.331
-1.21%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  AÖF öğrencileri bütünleme sınavını geri istiyor

  AÖF öğrencileri bütünleme hakkının geri verilmesi için şikayetvar'a şikayet yağdırdılar.
  • 31.05.2013 - 09:28
  AÖF öğrencileri bütünleme sınavını geri istiyor

  AÖF öğrencileri bütünleme sınavını geri istiyor #1

  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) final sınavları 1-2 Haziran'da yapılacak. Ancak final sınavına girecek öğrenciler final sınavından çok bu sene bütünleme sınavlarının kaldırılmış olmasını düşünüyor. AÖF öğrencileri diğer üniversite öğrencileri gibi yıl içinde geçemedikleri dersler için bütünleme sınavından yeniden faydalanabilmek istiyor.

  AÖF ÖĞRENCİLERİ ŞİKAYETVAR'A ŞİKAYETLERİNİ BİLDİRDİ

  Şikayetvar'da "Bütünleme sınavlarını geri istiyoruz" yorumlarını yazan AÖF öğrencileri, geçmiş senelerde yapılan bütünleme sınavlarının bu sene de devam etmesi için şikayetlerini belirtti.

  YENİ DÖNEMLİK- KREDİLİ SİSTEM

  Akademik ders yılı içerisinde geçmek zorunda olduğu dersleri geçemeyen öğrenciler için üniversitelerde bütünleme sınavları yapılıyor. AÖF'de de geçmiş senelerde uygulanan bu uygulamanın, 2012-2013 yılında yeni dönemlik-kredili sisteme geçilmesiyle bu sene kaldırıldığı açıklandı. Bütünleme hakkının bütün üniversite öğrencileri gibi kendilerinin de hakkı olduğunu savunan AÖF öğrencileri, sene ve ders ücreti kaybı yaşamadan bütünleme sınavından tekrar yararlanabilmek için Şikayetvar'a şikayetlerini yazdı.

  Eğer AÖF'de bu sene bütünleme sınavı gerçekleşmezse öğrencilerin 1-2 Haziran'da yapılacak final sınavında yeterli geçer notu alarak dersleri geçmesi gerekiyor. Final sınavında derslerini geçemeyen öğrenciler ise bütünleme sınavına giremeden gelecek sene de aynı dersleri tekrar alacak.

  BÜTÜNLEMENİN KALDIRILMASINA TEPKİLER ARTTI

  Şikayetvar'a öğrencilerin bütünleme sınavlarının kaldırılması ile ilgili yazdıkları şikayetler şu şekilde:

  "Edebiyat 3. sınıf öğrencisiyim. Her sene yapılan bütünleme sınavının kaldırılmasına anlam veremiyorum. Hakkımız olan şeyin elden alınması suç değil mi? Tüm üniversiteler bütünleme yaparken AÖF'nin bütünlemeyi kaldırması haksızlık. Bütünleme sınavlarının devamını talep ediyorum."

  "Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencisiyim. 2012-2013 eğitim yılı itibarı ile tüm Açık Öğretim Fakültesi bölümleri dönemlik kredili sisteme geçmiştir. 2011-2012 eğitim yılında yaşanan aksaklıklar ve yanlışlar dizisi devam etmiştir. YOK'ün 22. 06. 2012 Tarih ve 5854-27380sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş fakat Anadolu Üniversitesi yetkilileri bunun olamayacağını belirterek bütünleme sınavı yapmayı düşünmemektedir. Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu hakkımızdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Bütünleme hakkımızı geri istiyoruz."

  İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE BAŞVURACAĞIM

  "Ben AÖF adalet bölümü okumaktayım. Alttan 8 dersim var mezun olmak için.Ben bütünleme sınavlarına girmek istiyorum.Bizimde hakkımız var. Ben bu sisteme itiraz ediyorum. Halkın sesine kulak verin kendi sesinize değil. Yoksa insan hakları mahkemesine başvuracağım."

  "Bir Anadolu Üniversitesi öğrencisiyim . Diğer tüm üniversite öğrencileri gibi bütünleme sınavlarından yararlanmak istiyorum. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyorum."


  Görüş Bildir