Euro
9.9825
0.1%
Dolar
8.4684
0.49%
Altın
484.53
-0.32%
Borsa
1.427
0.19%
Bitcoin
404.311
0.93%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Artık her öğrenci okul sütü içemeyecek

  Süte duyarlı öğrenciye süt dağılmayacak.
  • 10.10.2012 - 08:48
  Artık her öğrenci okul sütü içemeyecek

  Artık her öğrenci okul sütü içemeyecek #1

  Aile hekimi, öğretmen veya veliler tarafından süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak.

  Aile hekimi, öğretmen veya veliler tarafından süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından Okul Sütü Programı dışında tutulacak. Programda yer alan her öğrenciye ise haftada 3 gün, 200 ml sade UHT içme sütü dağıtılacak.

  ''Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Karar'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'yla yürürlüğe kondu.

  ANASINIFI DAHİL

  Kararla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa hazırlanan ve 2012-2013 eğitim öğretim yılının 2. döneminde yürütülecek olan Okul Sütü Programı kapsamında, ana sınıfı dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine, süt içme alışkanlığını kazandırmak ve dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarını artırmak amacıyla UHT içme sütü dağıtılmasına ilişkin esaslar belirlendi.

  HAFTADA 3 GÜN DAĞITILACAK

  Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenecek olan okullarda her öğrenciye, haftada 3 gün, 200 ml sade UHT içme sütü dağıtılacak. Sütün temini ve dağıtım takvimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek, okul sütü sevkıyatları da bu bakanlık tarafından belirlenecek kriterlere uygun olarak yapılacak.

  İLLERDE KOMİSYON KURULACAK

  İllerde; vali yardımcısı başkanlığında il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, defterdarlık ve sağlık müdürlüğü temsilcilerinden oluşan ve Programın yürütülmesinden sorumlu Okul Sütü Komisyonu kurulacak.

  Okul Sütü Komisyonu, mal muayene ve kabul komisyonu olarak görev yapacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir